V Rusku vymysleli robota na rozhánění demonstrací. I zatýkat by uměl

Ilustrační foto. (Pixabay/Anaterate)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Anaterate

Vědci z Kabardsko-balkarského vědeckého centra Ruské akademie věd navrhli pro Rosgvardii projekt pásového „želvího“ robota, který by byl schopen potlačovat pouliční nepokoje a byl by vyzbrojen paralyzéry, síťovými kleštěmi a rychle se usazující pěnou. Tak se to uvádí v dokumentu zveřejněném na internetových stránkách Rospatentu.

Jak by měl robot vypadat, popisuje agentura RIA Novosti:

()

„Jedním z hlavních rysů vynálezu je zeštíhlené tělo stroje, které se nejvíce podobá želvímu krunýři. Podle vývojářů tento tvar robota jednak zabrání zranění v davu – demonstranti a přihlížející se nezraní kvůli výstupkům nebo rohům mechanismu. Na druhou stranu zabrání nenechavcům zachytit vyčnívající části robota a obrátit ho vzhůru nohama.

Podle autorů by měl robot dosahovat výšky pasu dospělého člověka. Podle představy vědců má mít zcela uzavřený půdorys. Výtržníci nebudou mít přístup k jeho mechanismům, a dokonce ani k prvkům pásového podvozku.“

Uvažuje se o dvou variantách stroje. Jedna rychlá, rychle se pohybující (50-60 km za hodinu) robot-operátor, který se bude „prodírat“ davem lidí a zadržovat jednotlivé narušitele pomocí na něm instalovaných síťových pistolí, elektrošoků, rozprašovačů pěny a dráždivých látek. Druhý model by byl určen k tomu, aby mohl vytvářet bariéry a oddělit „běsnící davy“ od „ochránců zákona“.

Mezi přínosy tohoto vývoje autoři uvádějí schopnost robotů propojit se a jednat společně na základě softwarového algoritmu „podobného vosám“.

Pomocí reproduktoru bude robot schopen na takzvané narušitele pořádku mluvit a vyzývat je, aby toho nechali, nebo si počkali na příchod policie. Když dotyčný neposlechne a bude chtít utéct, robot ho postříká rychle tuhnoucí pěnou nebo na něj hodí síť. Utéci před ním nebude prý snadné, protože stroj má dosahovat rychlosti vyšší než jakýkoli chodec nebo jezdec na koni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]