V Rusku vymysleli software, který bude předpovídat demonstrace. Skutečně chytré

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Pokrok se zastavit nedá. Rusko vyvíjí speciální software na bázi umělé inteligence, který bude schopen odhalit masové nepokoje a zabránit jim. Mohlo by to být hotovo už v příštím roce. V úterý to uvedl deník Kommersant s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace.

Deník The Moscow Times píše, na co se ruští občané mohou těšit. „Futuristická technologie využívá strojové učení k provádění ‚vícefaktorové komplexní analýzy pravděpodobnosti výtržností a nepovolených veřejných akcí‘, uvádí se v návrhu metodiky. ‚Software bude také analyzovat zprávy, sociální média a inteligentní kamerové záznamy a údaje o veřejné dopravě, aby předvídal nadcházející nepokoje.'“

()

Kdyby se to přece jen nějak zvrtlo a k nepokojům došlo, technologie „pomůže zabránit eskalaci“ nepokojů, a to i prostřednictvím usměrňování pohybu davu. Systém bude schopen rozlišit také politická a náboženská shromáždění a protipolicejní protesty.

Dceřiná datová společnost průmyslového konglomerátu Rostec „Nacionalny Centr Informatizacii“ slíbila, že v roce 2022 zavede prediktor nepokojů s umělou inteligencí v rámci projektu ministerstva pro mimořádné situace „Bezpečné město“.

Jak se zdá, v Rusku už někteří předvídají nepokoje i bez toho, že by na to potřebovali umělou inteligenci. Vlastně na to není potřeba ani nějaká moc vysoká přirozená inteligence. Zdá se ale, že vládnoucí kruhy v Kremlu ještě nejsou schopné docela jednoduché úvahy, totiž, že nejjednodušší by bylo, kdyby občané byli se životem ve vlastní zemi v zásadě spokojeni; pak by nemuseli protestovat.

Možná jsou ale natolik bystří, že pochopili, že lepší život už nezajistí, a tak to musí lepit dohromady dál, jak to jen půjde, a pak někam rychle zmizet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]