V Rusku byl před týdnem zadržen náměstek ministra obrany Timur Ivanov. Jak si všimla řada komentátorů, úřady se snaží rychle zapomenout, že někdo takový vůbec existoval. Podle pozorovatelů to připomíná praktiky stalinských dob.
Nyní je Ivanov v moskevské vazební věznici Lefortovo. Z webových stránek ruského ministerstva obrany zmizela stránka s životopisem zatčeného a jeho šéf Sergej Šojgu se k případu nevyjadřuje. To vše dává podle komentátorů podnět k nejrůznějším spekulacím.
„Co z toho Šojgu má? (…) Jeho poslední prohlášení je vzorem pro každého úředníka. ,Pro udržení požadovaného tempa ofenzivy a zajištění budování bojové sestavy vojenských uskupení pro další operace je nutné zvýšit objem a kvalitu zbraní a vojenské techniky dodávané vojskům, především pak prostředků pro porážku.‘ A to je vše,“ píše politolog Michail Vinogradov.
Někteří pozorovatelé přirovnávají toto chování k praxi z dob stalinismu, kdy byli odstavení vrcholní představitelé rychle vymazáváni z kolektivní paměti. Zákaz zmiňovat se o případu byl zřejmě uvalen i na televizi.
„Je zajímavé, že státní televize o Ivanovově případu mlčí. A jaký to mohl být obrázek: bojovníci proti korupci ve vládě zatkli nejbohatšího mocipána, který žil ve vile z filmu Mistr a Markétka. Ale ne, ticho. Takové naprosté ticho v televizi vyžaduje velmi dobré vztahy s Alexejem Gromovem, zástupcem šéfa administrativy odpovědným za propagandu,“ píše novinářka Farida Rustamová.
Mezitím už činitelé začali rozdělovat majetek, který spravoval náměstek Ivanov. Podle webu Dossier Center byl hlavním developerem okupovaného Mariupolu státní Vojenský stavební podnik, na který dohlížel náměstek ministra. Rusko Mariupol vybombardovalo a nyní je finančně velmi zajímavé město znovu stavět.
Politolog Abbas Galljamov si myslí, že teď bude režim ukazovat, jak má přednost tvrdá práce a výkonnost. „To znamená, že se v oboru bude stále krást, ale zbylé peníze se použijí na lepší a rychlejší budování.“