V Ruských volbách se podle volební komise smí používat obraz Stalina. Podle komunistů je to „závan svěžího vzduchu“

koláž SF ()

Podle agentur (zde ČTK) Ruská ústřední volební komise povolila používat obraz bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina v předvolebních agitačních materiálech. Listu Kommersant to sdělila mluvčí komise Majja Grišinová. „Rozhodnutí zdůvodnila argumentem, že umělecké ztvárnění nelze ve smyslu zákona považovat za vyobrazení politika. Ruské zákony zakazují agitovat s užitím obrazů lidí, kteří za danou stranu nekandidují.Rozhodnutí komise potěšilo hlavně ruské komunisty, kteří Stalinův portrét hodlají hojně využívat ve své agitaci. O zákaz využívání Stalinova obrazu požádal novosibirský zastupitel Alexandr Lebeděv, který nedávné otištění Stalinova portrétu v listě Pravda označil za porušení zákona. Bývalý sovětský vůdce je mezi mnoha Rusy stále populární, jeho éru spojují s dosažením velmocenského postavení země.

Zákon, který zakazuje využívání obrazů osob, které nekandidují, platí v Rusku od letošního jara. Podvolila se mu i vládní strana Jednotné Rusko, která je hlavním politickým nástrojem prezidenta Vladimira Putina. Protože ale Putin sám v parlamentních volbách nekandiduje, jeho tvář se ve volebních materiálech neobjeví. Strana prý zato svou kampaň založí na Putinových citátech.

V zářijových volbách nebude pochopitelně kandidovat ani Stalin, ale podle vedení ruské komunistické strany bude publikována jen ‚stylizovaná kresba‘ bývalého generalissima. To byl nakonec argument, který volební komise přijala. Strana rozhodnutí označila za ‚závan čerstvého vzduchu‘ a slíbila, že Stalinův obraz bude využívat co nejvíc.

Parlamentní volby se v Rusku uskuteční 18. září.“

Na věci stojí za povšimnutí, že se řešilo, jestli je možné Stalina používat, když nekandiduje. (Což mnoho lidí jistě mrzí, ale není to technicky jaksi možné.) Stranou zůstalo, že Stalin byl masový vrah, který má na svědomí víc obětí vlastních obyvatel než Hitler. Představa, že by dnes na „prohnilém a dekadentním Západě“ někdo používal v předvolební agitaci Hitlera nebo Mussoliniho je absurdní. A Rusko bude Západ poučovat o hodnotách a ukrajinským nacionalistům, kterých je méně než fanatických ruských nacionalistů, vyčítat Banderu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]