Po prvním kole doplňovacích voleb v Praze 9 je už jasné, že v senátu posílí řady opozice. Rozhodne se mezi Janem Jarolímem a Davidem Smoljakem, zatímco kandidát ANO Martin Hrubčík neuspěl. Stejně jako další Babišovi podporovatelé Libor Michálek a Eva Syková.
[ctete postid=“243173″ title=“Je líp. Zaměstnancům ANO stouply platy na 70 tisíc, nejrychleji v holdingu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/ANO-sněm-3-385×230.jpeg“ excerpt=“ANO slibovalo, že bude líp. Tyto slogany se mu nejlépe daří naplnit u jeho “ permalink=“https://forum24.cz/je-lip-zamestnancum-ano-stouply-platy-na-70-tisic-nejrychleji-v-holdingu/“]243173[/ctete]
V senátních volbách v roce 2014 s náskokem zvítězila Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě. Letos v lednu rezignovala ze zdravotních důvodů, a proto se konají doplňovací volby s mandátem do října příštího roku. Jde o citelnou ztrátu, jelikož Baudyšová patřila k nejloajálnějším členům senátorského klubu ANO.
Plísnění pana Babiše je o závisti
„Pan předseda Babiš je zkušený a pracovitý politik se všemi předpoklady plnit další výzvy a zároveň dobře hájit a reprezentovat Českou republiku i v rámci Evropské unie. Plísnění pana Babiše řadou občanů je především o závisti, kterou máme tak trochu v národní povaze,“ uvedla Baudyšová předloni v srpnu. „Čtyřicet let jsme žili v režimu, který nepřál schopným lidem. Bohužel, současná doba si někdy těch pracovitých neváží tak, jak by měla,“ dodala.
To bylo v době, kdy ve veřejném prostoru rezonovaly skandální nahrávky Julia Šumana, které nakonec vedly k Babišově odvolání z vlády.
Jak se postupem času ukazuje, pro hnutí ANO je stále složitější oslovovat veřejně známé osobnosti typu Baudyšové, které by za něj byly ochotné nést kůži na trh. Právě v jejím obvodu si mohlo otestovat, zda se něco mění na názoru Andreje Babiše, že „senát moc neumí“. Jak vidno, nemění.
Propadák ANO
Do druhého kola postupuje z prvního místa starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), v jejímž čele stojí už od roku 2006. Následuje ho scenárista a od loňského roku radní v městské části Praha-Vinoř David Smoljak (STAN). Odstup mezi nimi je však velmi těsný a souboj je stále otevřený.
Za zvláštní pozornost stojí výsledky Babišova hnutí, které neobhájilo mandát a počet jeho senátorů klesne na sedm. V těchto volbách přitom nemělo ve hře jen oficiálního kandidáta Martina Hrubčíka, šéfa místní organizace ANO, ale další dva neoficiální „černé koně“.
Hrubčík skončil až na čtvrtém místě ziskem 12,4 procenta hlasů, což je zhruba polovina zisku prvních dvou na pásce. Další dva uchazeči, kteří se v nedávné minulosti projevili jako jednoznační podporovatelé Andreje Babiše, ovšem skončili podstatně hůř. Oba mají společnou i enormní snahu uspět v senátu, kam se snažili proniknout i loni v jiných senátních obvodech a „stranických“ dresech. Letos však propadli ještě víc.
Babišův advokát Michálek
Specifickou postavou je Libor Michálek, „profesionální whistleblower“, v roce 2012 finančně oceněný Janečkovým Nadačním fondem proti korupci. Předtím málem položil vládu, když zveřejnil potají pořízené nahrávky svého nadřízeného ministra životního prostředí, jež vedly k jeho odstoupení (dnes se neodstupuje ani kvůli trestnímu stíhání). Následné vyšetřování žádné nelegální jednání neprokázalo, nicméně tato aféra Michálka vynesla do senátu.
Dlouho o něm nebylo slyšet, když v poslední fázi svého senátorování osobními konflikty rozbil klub Strany zelených, za který původně s Piráty a lidovci kandidoval. Zviditelnil se však tím, že se opakovaně zapojil do kruhové obrany Andreje Babiše, což karikuje jeho „protikorupční“ image.
Poprvé se bývalý senátor Michálek ozval v prosinci 2016 v době schvalování novely zákona o střetu zájmů, označované jako „lex Babiš“. Obvinil většinu zákonodárců, že je „zaslepila posedlost Babišem“. Jejich chování označil za podpásové a může prý ještě více uškodit demokracii.
V únoru 2017 se otevřeně pustil do médií a politiků, požadujících důkladné vysvětlení převodů a původu peněz, za které majitel Agrofertu nakoupil 1,5 miliardy nezdaněných korunových dluhopisů. Napadl „hysterické a šílené politiky“ ze šikany, jelikož si dovolují požadovat něco, co zákon neukládá.
Šéf hnutí ANO si této snahy povšiml a vyslovil pochvalu. „Skvělý článek od pana senátora Libora Michálka. Kdyby tohle měla být jediná věc, co si dneska přečtete, udělejte to,“ vyzval na svém facebookovém profilu.
[ctete postid=“242861″ title=“Další Faltýnkův problém: Pronájem luxusních bytů, vazby na miliardáře Hubáčka“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Faltýnek-ČD-385×230.jpeg“ excerpt=“Policejní razie odhalila nejen podezřelé aktivity Jaroslava Faltýnka v průběhu “ permalink=“https://forum24.cz/dalsi-faltynkuv-problem-pronajem-luxusnich-bytu-vazby-na-miliardare-hubacka/“]242861[/ctete]
Povzbuzený Michálek šel ještě dál. Opakovaně zpochybňoval vyšetřování Čapího hnízda, včetně erudice kriminalistů, když publikoval svoje laické právní názory. Nejkomičtější byla ovšem jeho plamenná kritika Šumanových nahrávek rozhovorů Babiše s novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem.
Michálek je zřejmě i ze svého profesního zájmu podrobil jakési soukromé analýze. Nahrávky podle něj nic neprokazují, „kauza se zdá jako účelově vykonstruovaná“, a dokonce tehdejšího ministra financí pochválil, že „dává na nahrávce najevo, že má zájem na odkrývání leváren“.
Excentrický Babišův advokát (na takovou formu obhajoby si netroufl ani PR tým ANO) loni kandidoval za Piráty v senátním obvodu Praha 2. V prvním kole skončil na druhém místě za Markem Hilšerem, jehož nestandardně vyzval, aby se kandidatury vzdal v jeho prospěch, protože mu prý pomohl sehnat podpisy senátorů pro prezidentské volby.
To se pochopitelně nestalo a letos po těchto zkušenostech Michálek získal nominaci za zcela neznámé hnutí Vize pro Česko. Tomu i odpovídá výsledek v prvním kole, šesté pořadí ziskem 5,9 procenta hlasů.
Jediná pro dohodu s ANO
Ještě hůře dopadla bývalá senátorka za ČSSD, vědecká pracovnice a lékařka Eva Syková. Když se loni v dubnu senátní klub sociální demokracie v čele s Milanem Štěchem vzepřel vstupu do vlády s trestně stíhaným premiérem Babišem, byla jediná, která jeho výzvu nepodpořila.
„Jsem pro, aby ČSSD uzavřela dohodu s ANO o vládě, protože se považuji za demokrata. Nesouhlasím s některými kolegy senátory z klubu ČSSD, abychom činili jakékoliv kroky proti dohodě vedení ČSSD s ANO,“ zdůvodnila tehdy svůj postoj na Twitteru. O několik měsíců později už obhajovala svůj senátní mandát v Praze 4 za hnutí ANO a jeho šéf na ni hodně sázel. Jiří Drahoš tu však vyhrál už v prvním kole.
Letos to Syková zkusila v barvách hnutí Pro Zdraví a Sport, a obsadila poslední místo ziskem necelých dvou procent hlasů. Tím byl debakl prakticky tří Babišových podporovatelů v těchto doplňovacích volbách završen.
Co z toho ještě vyplývá?
Jak se ukazuje na příkladech Michálka a Sykové, servilita a bezpáteřné převlékání kabátů vždycky nevynášejí. To je dobrá zpráva.
Hnutí ANO senátní volby skutečně neumí, a proto by Andrej Babiš nejraději horní komoru zrušil. Loni získal jediný senátorský mandát z dvaceti sedmi, ačkoli do spojené kampaně s komunálními volbami nalil 159 milionů korun – tedy trojnásobek toho, co jeho nejsilnější soupeři. Letošní volby v Praze 9 z tohoto trendu nevybočují.
Znovu se ukazuje, že pokud se nejedná o volby „nejvyššího řádu“, tedy do poslanecké sněmovny, od nichž se odvíjí formování vlády, je přízeň voličů ANO velmi vlažná a nevyzpytatelná. Je to jistý signál i před volbami do Evropského parlamentu s podobnou voličskou účastí, jakkoli jsou senátní volby významově odlišné.