V Severodoněcku zuří tvrdé boje. Vítěz stále není jistý

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním (Serhij Hajdaj / se souhlasem)

Severodoněck je z větší části zničen masivním ruským ostřelováním | FOTO: Serhij Hajdaj / se souhlasem

Situace v obléhaném východoukrajinském městě Severodoněck je dál nepřehledná, tvrdé boje o strategické město pokračují a obě strany tvrdí, že dosáhly jistých úspěchů. Starosta Oleksandr Strjuk dnes ukrajinské televizi řekl, že Rusko vyslalo více vojáků a snaží se ovládnout celé město, ukrajinští obránci ale podle něj drží své pozice. Podle Moskvy ruské jednotky v Severodoněcku kontrolují všechny obytné čtvrti.

Ruské síly kontrolují „obytné čtvrti Severodoněcku“, řekl dnes podle agentury Interfax ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Doplnil, že ruská strana se dál snaží převzít kontrolu nad průmyslovou zónou města a také obcemi v jeho okolí.

()

Podle Šojgua je nyní „osvobozena“, což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů, významná část Doněcké a Luhanské oblasti na levém břehu řeky Severní Doněc. Ministr doplnil, že ruské síly ovládají 97 procent obou ukrajinských oblastí, na jejichž celé území si činí nároky dvě proruskými separatisty jednostranně vyhlášené republiky. Jejich nezávislost Moskva uznala krátce před únorovou invazí.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj naproti tomu agentuře AP řekl, že ruské síly ovládají jen průmyslová předměstí Severodoněcka. „Pokračují tuhé pouliční boje, a to s proměnlivou úspěšností. Situace se neustále mění, ale Ukrajinci útoky odrážejí,“ řekl. „Postupuje totální destrukce města, ruské ostřelování za posledních 24 hodin výrazně zesílilo. Rusové používají taktiku spálené země,“ dodal Hajdaj. Informace z bojiště nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nejnovějším nočním videoposelství uvedl, že ukrajinské jednotky svádějí v Severodoněcku s invazními ruskými silami intenzivní bitvu. Situace ve městě se „mění z hodiny na hodinu“, připustil v pondělí starosta města Strjuk. Také americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své nejnovější analýze přiznal, že aktuálně není jasné, která strana co v Severodoněcku ovládá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]