V síti mocných: Na Kavčích horách bojujeme o demokracii

youtube

Jana Bobošíková. | FOTO: youtube

I odešel tento týden, veden puzením svých velmi dobře radících prchalů, pan premiér na poušť a jim uložil bobříka mlčení. Posty byly velmi řídké, mdlé, nerozjuchané a nezajímavé. Jak bývá zvykem, makal na vládě. A připomínal výročí. Jinak prchalové zcela rozumně usoudili, že po té explozi šmelin a předbíhání s vakcínami a naprostému chaosu v očkování bude lepší neukazovat ksicht, aby si jej s těmi maléry lidé nespojovali. Musí to před veřejností vypadat, že za to někdo může, a on, až se situace začne zklidňovat, toho „viníka“ jako Vojtěcha vyhodí a zase bude Osvoboditelem.

Takže byl pan premiér zticha. Bohužel se na internetu odehrává válka o veřejnoprávnost České televize. Tak, jako skrze Ježíše hovořil B-h, skrze Hanu Lipovskou zasedá v Radě ČT Jana Bobošíková. A osobně tam zasedá pan Lubomír Xaver Veselý. Oba dva tito radní si ve svých soukromých youtube pořadech kopou do České televize tak úspěšně, až dámy prezident Zeman zve na kafe. A Xaver Veselý vzápětí ve svém pořadu vysvětlí, že tím paní Lipovská nijak neohrozila svou nezávislost.

Na sítích se však vede rozhodně zajímavější válka, než je páně Babišova zalezlost. Ač nedivák televize a z televizního poplatku odhlášený občan, sleduji internetové dění bitvy o Radu České televize. Celý život mě baví biologické koníčky, mám načteno, a mám strach, že je Rada před vymřením. Bude nahrazena klubem fanoušků a fanynek  Miloše Zemana a Václava Klause. Ti dva muži, byť představovali protiklady politického spektra, kdysi tvořili významnou dvojici vzájemně se doplňujících politiků. V mnoha věcech si rozuměli. Na Netu sílí na Radu ČT útoky. Roste tlak na její nezávislost, a na Radu i Českou televizi systematicky zvenčí ve svých pořadech útočí Luboš Xaver Novotný a Hana/Jana Lipovská /Bobošíková. Obě dámy jsou dvojjediné, takže je mohu označovat takto.

Aby bylo jasno!

Paní Jana Bobošíková má nyní vlastní mocné médium – svůj kanál na youtube. Já mám na youtube na šneky taky kanál, 72 odběratelů. Paní Bobošíková má 335 odběratelů, a to je teprve na začátku! Jmenuje se to „Aby bylo jasno“, a já bych za ta slova, podobně jako má ve znaku Ostrava, dal tři vykřičníky. Aby bylo jasno!!! Protože je z něj fakt hned jasno.  Paní Bobošíková se v něm zásadním způsobem vyjadřuje ke klíčovým problémům české politiky.

youtube

Kokotismus Miroslava Kalouska – v souvislosti s jeho odchodem z veřejného života – řešila hned ve dvou dílech za použití stejných léta starých záběrů. Upozorňuji:  NEŠLO O SATIRU!!!

Ihned poté, co kanál nastartoval, objevilo se na esteticky velmi vydařeném logu pořadu jako úvodní fotka facebookového účtu paní Lipovské, čímž byla definitivně potvrzena její naprostá nezávislost na Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové.

Ti z České televize

Jedním z klíčových témat řešených paní Bobošíkovou tedy byli – kokoti. Jako druzí přišli na řadu – ti z České televize. Ti, kteří na rozdíl od ní ve zpravodajství ČT působí, to dostali pořádně sežrat! Když neřeší kokotismus Miroslava Kalouska, musí národu vysvětlit, že to fakt v ČT dělaj blbě. To, jak ona sama to zpravodajství dělá dobře, ani říkat nemusí, to je po zhlédnutí jejích komentářů ke Kalouskovu kokotismu jasné. Její pořad je úplně jiná liga. Poukazuje v něm například, že pracovníci České televize mají o devět tisíc korun měsíčně vyšší průměrný plat, než je celostátní průměr. Paní Bobošíková bohužel neuvedla ani to, že v Praze jsou průměrné mzdy vyšší, ani to, že v České televizi je naprosté minimum pracovních příležitostí pro nekvalifikované. Zboží v regálech doplňující či krompáčem kopající zaměstnanci v ČT představují jen velmi malé procento mezi režiséry, scénografy, kameramany a jinými vysoce kvalifikovanými a vždy a všude více odměňovanými profesemi. Jde o příkladnou datovou manipulaci, zneužití dat neadekvátním kontextem.

Prostě – ví lépe než v ČT, jak to dělat nezávisle. Tohle bylo až ukázkové! Zabrnkat na českou závist na základě manipulativní a průhledné „statistiky“ o výši platů? Vzápětí po této manipulaci pak paní Bobošíková podrobí ostré kritice neprofesionalitu, neetičnost, nedodržování kodexů a podjatost Jakuba Železného z České televize. A v posledních slovech filipiky proti němu nezapomene zase pošťouchnout českou závist: „My koukáme a platíme!“ Je jasno.

Na rozdíl od pana Železného není ve veřejnoprávní televizi. Ale zato má své lidi v její Radě, šéfovi těch jako Železný, co tu veřejnoprávní televizi dělaj tak blbě! Díl pořadu vzápětí sdílí ze zákona nezávislá členka Rady ČT paní Hana Lipovská s ironickou reklamou na – Jakuba Železného. Jednom z těch, kterého má „v kompetencích“. Radní ČT se na FB ironicky strefuje do svého z jistého úhlu sobě podřízeného člověka.

Dámy se podobně dublovaly několikrát.  Ale dostalo se jim mimořádné cti. Pozval je na kávu pan prezident Miloš Zeman. A nová mocenská skupina vznikající v Radě ČT o sobě dala vědět okamžitě. Ještě dříve, než jsem vůbec tu návštěvu obou dam u Miloše Zemana zaznamenal, vysvětlil národu Luboš Xaver Veselý ve svém pořadu, že to nijak neohrozilo nezávislost paní Lipovské.

A stojí za to poslechnout si celý ten (třicetiminutový) podcast pana Veselého s názvem Rada ČT. Je to dokonalá ukázka manipulace, nestatečnosti a hry očerňujících pomlouvačných náznaků.

Pan Veselý čte dopis čtenáře: „Zůstává mi rozum stát nad tou falší ČT“, pak tak „jako soucitně váhá“ a říká, že ČT asi nezbývá nic jiného. Prostě – divák si musí udělat sám představu, že té falše v té České televizi je tolik, a je tak zažraná do systému…

Zde by pan Veselý dal ocenění pořadu ČT Třináctá komnata, protože neslouží k tomu, aby si někdo s někým vyřizoval účty. Takové pěkné naznačení, že ostatní pořady České televize slouží k tomu, aby si někdo s někým vyřizoval účty, což se jistě koncesionářům nelíbí.

„Přišla hvězdná chvíle paní Lipovské…“  a vysvětluje, že paní Lipovská chce vědět, dle jakého klíče jsou zváni předsedové parlamentních subjektů do televize. „…a jsem přesvědčen, že by to mělo zajímat i koncesionáře,“ dí pan Veselý. On, moudrý, vyzývá koncesionáře, aby se zajímali, zda jsou dostatečně spravedlivě zváni hosté dle počtu křesel, které jejich partaj dostala ve volbách, a taktně naznačuje, že to teda dneska je v tý televizi jinak a že by bylo potřeba udělat pořádek.

archiv

Zjevně nechápe, že veřejnoprávní média nesmějí zvát hosty z politiky mechanicky jako robot podle počtu hlasů, které před léty dostali od voličů, ale podle toho, co zrovna dělaj či co se kolem nich děje. Když praskne skandál na předsedu malé strany, má být nějakou dobu v televizi především on – i kdyby měl jen šest poslanců. Zatímco předsedu subjektu, který má desítky poslanců a spolu s nimi nedělá vůbec nic, není důvod do médií tahat. Takže je úplně mimo i z obsahového hlediska.

Ale lepší obrázek o něm dají formální aspekty jeho sdělení. Manipulativně – nestatečná role, která mi až trochu zvedá žaludek. Neřekne napadnutelný výrok, za  který by ho mohl někdo volat k zodpovědnosti, a navíc by k takovému výroku bylo potřeba trochu odvahy. Neřekne něco jako  „ČT je plná falše, tento konkrétní pořad slouží k vyřizování účtů toho s tím, a jako hosté jsou zváni ti a ti kamarádi toho a toho moderátora“ či něco podobného. On jen tak tato sdělení naznačuje. Ale s takovým mistrovstvím, že by se za to nemusela stydět žádná prvorepubliková pavlačová drbna.

Mladí vpřed!

Skrze masivní působení na Netu se v české společnosti vyrýsovala nová nátlaková mocenská skupina, která se snaží ovládnout koncepci vysílání a fungování veřejnoprávní televize. Tato skupina, v Radě ČT nejviditelněji zastoupená paní Lipovskou a panem Veselým, je navázaná na osvědčené duo Klaus – Zeman a s předsedou Rady panem Matochou si velmi dobře rozumějí. A koncept „zpravodajství“, který jak paní Lipovská/Bobošíková, tak pan Veselý ve svých pořadech předvádějí, je absolutně nepřijatelný. Takovou přehlídku vyřizování osobních účtů přes Youtube jsem zatím zaznamenal jen u dvanáctiletých youtuberek.

A ukazuje se, že snížené kompetence nemají někteří noví členové Rady nejen ve věci chápání veřejnoprávní povahy ČT, která nemůže být vyřizováním osobních účtů jako pořady paní Bobošíkové a pana Veselého. Paní Lipovská přidala něco navíc: Je radní již několik měsíců a měla čas se s fungováním Rady seznámit, a patří na rozdíl ode mne do generace, která se do světa Internetu narodila. Nyní na Facebooku, když negativně hodnotila redaktorku České televize Noru Fridrichovou, také naznačila (nepřímým stylem pana Veselého), že někdo managementu České televize prozradil novinářům České televize termín zasedání Rady ČT.

Možná se mýlím, ale mně přijde pravděpodobnější, že si termín zasedání Rady České televize novináři našli na serveru České televize, kde je zveřejněn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner