V sobotu vydalo Česko Ukrajincům 1418 víz, od začátku války více než 307 000

Lidé prchající před válkou na Ukrajině (ČTK/Pryček Vladimír)

Lidé prchající před válkou na Ukrajině | FOTO: ČTK/Pryček Vladimír

Od začátku války vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům již více než 307 000 speciálních víz. V sobotu jich přibylo 1418, zhruba o 400 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Většinu uprchlíků v Česku tvoří ženy a děti.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300 000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. Podle úterního vyjádření ředitele cizinecké policie Milana Majera by se mohl počet uprchlíků podle jednoho ze scénářů zvýšit na půl milionu v souvislosti s pokračující ruskou agresí na jihu a východě země.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Víza mohou získat uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu.

Cizinecké policii se v sobotu nahlásilo 1662 lidí. Od únorového začátku ruské agrese jich bylo téměř 193 000.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]