V Sokolově zrušili promítání filmu o Babišovi, prý kvůli havárii

Z filmu Selský rozum (Facebook)

Z filmu Selský rozum | FOTO: Facebook

Městský dům kultury  v Sokolově vypověděl smlouvu o zapůjčení sálu pro promítání filmu o Andreji Babišovi. Jako důvod uvedl ředitel MDK Ladislav Sedláček  havarijní stav promítárny. Organizátoři putovní akce, v rámci které je prezentována kniha Žlutý baron a film Selský rozum, nejprve chtěli trvat na původní smlouvě, dnes večer ale oznámili, že jako náhradní variantu zvolí aulu Gymnázia Sokolov. Informovala o tom  Monika Šatavová ze spolku Svoboda projevu, který se na organizování akce podílí.

Kniha Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a film Zuzany Piussi a Víta Janečka se věnují tomu, proč předseda hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš vstoupil do politiky a jak funguje jeho podnikání. Knihu i film propaguje v současné době turné, které má zavítat v pátek i do Sokolova, tam ale organizátoři narazili. Podle Šatavové to není poprvé, kdy měli organizátoři akce problémy najít ve městech místo na promítání.

Vysvětlili nám to odstávkou elektrické energie. Ale když jsem se podívala na plánované odstavky v Sokolově, tak jsem zjistila, že jedna je týden před a jedna týden po. Když jsme se dotázali přímo v divadle, tak nám řekli, že je to jejich interní odstávka. Náš právník řekl, že takto se smlouva vypovědět nedá, řekla dnes Šatavová.

Smlouva MDK o pronájmu se dala vypovědět měsíc předem nebo v případě mimořádné události, kterou nemůže nájemce ovlivnit. Tou ale podle spolku údajně naplánovaná odstávka není.

Máme to naplánované na dobu, kdy bude mít revizák čas, a to vyšlo zrovna na tento víkend, řekl Sedláček. Jak dodal, najít na tento víkend náhradní řešení je problém. O jiný termín pak podle Sedláčka zatím organizátoři nepožádali. Vypovězením smlouvy MDK přijde o 15 000 korun, kolik stál nájem sálu.

MDK v Sokolově je příspěvková organizace města, kde na radnici vládne ČSSD, ANO, ODS a KSČM. Ani navzdory vypovězení smlouvy se organizátoři nechtějí vzdát a hledali náhradní řešení. Sokolovské gymnázium, kde se má nově promítání konat, je krajskou školou. V čele krajské koalice stojí hnutí ANO.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]