V technické místnosti Musea Kampa hořelo

()

V technické místnosti Musea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely elektrické rozvody. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Výstavní prostory oheň nezasáhl, ale dostaly se do nich zplodiny z požáru, které hasiči odvětrali. Po dohodě s odborníky z muzea nakonec nebylo nutné umělecká díla přesouvat. Energetici budovu odpojili od sítě. Hasiči také vynesli tlakové lahve, které se v budově nacházely. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil ČTK řekl, že výtvarná díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Jiří Pospíšil v České televizi zdůraznil, že nejde o banální záležitost, hořelo ale v jiném objektu, než jsou uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla. „Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea, což pokud se podaří udržet pod kontrolou, tak by samotný historický objekt muzea, kde jsou uloženy sbírky a umělecká díla, nebyl zasažen,“ prohlásil v době požáru. Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo obložení místnosti.

Pospíšil je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Museum Kampa alespoň částečně otevřít. Pokud by muzeum zůstalo zavřené delší dobu, byla by to po koronavirové krizi a s ní spojeným uzavřením další velká ekonomická rána, dodal.

O založení Musea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Museum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustřeďuje zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871–1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde Museum Kampa sídlí, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]