V Turecku bude ministr Lavrov jednat bez Ukrajinců o Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (ČTK)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Sergej Lavrov bude v Turecku hovořit se svým tureckým protějškem o obnovení rozhovorů s Ukrajinou. Jenže Ukrajinci na schůzku pozváni nebyli, a tudíž se jí nezúčastní.

„Ministři si vymění názory na současný stav věcí v ukrajinské krizi, vyhlídky na obnovení rusko-ukrajinských mírových jednání,“ stojí v prohlášení ruského ministerstva. Lavrov bude v Ankaře jednat 8. června s šéfem tureckého ministerstva zahraničí Mevlütem Çavuşogluem o obnovení mírových rozhovorů s Ukrajinou. Mimo jiné by se mělo jednat i o otázkách plavby v Černém moři.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ani on, ani šéf diplomacie Dmytro Kuleba nebyli na schůzku v Ankaře pozváni. Před více než čtrnácti dny ruská strana oznámila, že jednání s Ukrajinou nepostupují, protože Kyjev fakticky odstoupil z vyjednávacího procesu.

Prezident Zelenskyj se navíc domnívá, že jednat má smysl pouze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jednání s jakýmikoliv jinými zástupci Ruské federace nemají žádný význam.

28. května Putin v telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým spolkovým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že Rusko je připraveno pokračovat v jednáních s Ukrajinou.

Mluvčí ukrajinského prezidenta Sergej Nikiforov později prohlásil, že Volodymyr Zelenskyj nepopírá možnost třístranných telefonických rozhovorů s prezidenty Turecka a Ruska. Nicméně schůzka v Ankaře se uskuteční bez ukrajinské přítomnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články