Politoložka Lucie Tungul působí na Palackého univerzitě v Olomouci. Léta pracovala na univerzitě Fatih v Istanbulu. Poznala zde i svého manžela a založila rodinu. Po velkých demonstracích v roce 2013 atmosféra v turecké společnosti postupně houstla. Lucie Tungl i další její kolegové museli z univerzity odejít. V rozhovoru pro Týdeník FORUM se Lucie Tungl zamýšlí nad stavem turecké společnosti.
Jaký největší posun se podle vás projevil mezi prvním a druhým kolem voleb?
První kolo prezidentských, ale hlavně parlamentních voleb ukázalo opravdu silný posun směrem k nacionalismu, což si myslím, že opozice podcenila a do druhého kola se snaží trošku změnit přístup. Také je vidět, že opozice i hlavní opoziční kandidát na prezidenta (Turecko má prezidentský systém, pozn. red.), je výrazně silnější. Přitom Kemal Kilicdaroglu je, zdá se, skutečně demokratický kandidát. Opakovaně prohlašuje, že chce, aby se Turecko vrátilo k demokracii, k vládě zákona a nezávislé justici, že obnoví parlamentní systém. A za těch deset let, co v politice působí, je znát, že svá prohlášení myslí vážně, že to není jen populistická hra. Jeho celkový přístup a dlouhodobá stranická strategie je výrazně demokratičtější než Erdoğanova.
Je demokratizace turecké společnosti reálná?
Věřím, že je, ale bude to běh na velmi dlouhou trať. Turecká společnost je velmi rozdělená, mezi kemalisty a věřícími muslimy je příkop, nebo rovnou hluboká propast. Jsou to dvě strany, které si vzájemně nedůvěřují. Společnost je samozřejmě pestřejší, ale to základní rozdě-lení určují právě tyto dva tábory. Je to dlouhodobé dělení, třeba v Istanbulu jsou čtvrti, kde bydlí kemalisté, nebo věřící muslimové, a lidí z opačného tábora je tam pomálu. Podobné je to s univerzitními kavárnami – patří jedné, nebo druhé straně a vy si k „protivníkům“ sednout nepůjdete. A v posledních letech polarizace výrazně sílí.
Dá se zjednodušeně říci, že kemalisté podporují spíš opozici, kdežto tradicionalisté Erdoğana?
Zjednodušeně ano, i když situace je samozřejmě složitější. Opoziční koalice je poměrně pestré seskupení kemalistů, liberálů, nacionalistů, ale i islamistů. Opozici dále podporují Kurdové, ačkoli silně věřícím sunnitům mezi nimi vadí, že Kemal Kilicdaroglu je alevita…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.