V Týdeníku FORUM začal vycházet komiks od autorů Zeleného Raoula

()

Dezoland, tak se jmenuje nový komiks od autorů Zeleného Raoula, který bude každý týden vycházet na stránkách Týdeníku FORUM. Jak připomíná nové číslo hned na titulní stránce, „dezoláti“  říkáme hnutí proruských švábů, které se dalo dohromady částečně z extrémních politických proudů fašistů, neonacistů a stalinských komunistů. Ano, to jsou obyvatelé a hlavní hrdinové Dezolandu a redakce je přesvědčena, že když už je nelze nakopat do zadku, že si s nimi čtenáři aspoň užijí kopec legrace.

Rodomyr Mokryk napsal do rubriky Nová Orientace esej pod názvem Proč se Elon Musk a další mírotvorci mýlí. Ukrajinský slavista a kulturolog ani tak neřeší motivaci Muskovy smířlivé aktivity směrem k Rusku jako spíš to, co Musk vlastně nabízí. A dochází k tomu, že například v případě krymské anexe používá miliardář a vynálezce stejné argumenty jako ruská propaganda v roce 2014. Mokryk svou stať uzavírá tím, že cesta k míru vede nikoli přes relativizaci historie a ústupky agresorovi, ale jen a jen přes vítězství Ukrajiny.

List tentokrát portrétuje rockovou legendu a někdejšího frontmana britské skupiny Black Sabbath Ozzyho Osbourna, který po delší době natočil nové album. Jmenuje se Pacient číslo 9, a jakkoli bylo primárně inspirováno zpěvákovou nemocí a tělesnými neduhy, samo o sobě je především oslavou života a přátelství.

Zajímavý rozhovor pod titulkem Tam, kde dodnes věří na čarodějnice nám poskytla mladá režisérka Tereza Nvotová, která jako svůj druhý hraný film natočila Světlonoc, příběh mladé Slovenky, která se vrací do rodné vesnice a již domorodci zcela vážně obviní z čarodějnictví. A pozor! Nejde o středověk, ale o současnost. Režisérka připouští, že některé slovenské vísky jsou dodnes zhmotněním zaostalosti: „…lidi tam věří na čarodějnice a  tyhle předsudky často ústí i v násilí. (…) Jeden příběh se odehrál dokonce docela nedávno – v roce 2001. Tehdy jakýsi muž umlátil ženu jen proto, že si skutečně myslel, že je čarodějnice.“