Do dvou dnů budou ohlášena další plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku, říká Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Vláda neplánuje kvůli šíření nákazy covidem-19 tak rozsáhlé ekonomické restrikce jako na jaře, obchody, restaurace a další služby by měly zůstat i přes další zpřísněná opatření otevřené. V nedělní Partii televize Prima to uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, v Otázkách Václava Moravce v České televizi to pak potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Dále omezit by se podle jejich vyjádření mělo, a to drakonicky, shromažďování lidí a sociální kontakty. O situaci v neděli jednali členové vlády, připravují další návrhy opatření.

Plán vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni. K tomu, aby se šíření infekce zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S poukazem na informace o údajném shlukování mladých lidí kolem uzavíraných barů ministryně prohlásila, že není čas na zábavu. „Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku,“ uvedla. Přijala formulaci profesora ekonomie Štěpána Jurajdy z Národohospodářského ústavu AV ČR, že má jít o „vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře“.

FORUM 24 (archiv)

Nová opatření budou podle Schillerové vyhlášena maximálně do dvou dnů. Ministři o nich budou jednat i v pondělí na Bezpečnostní radě státu.

Jurajda upozornil na to, že levná kontrola šíření epidemie byla možná, kdyby vláda zostřila opatření už v září. „Čím plošnější, drakoničtější opatření budou, tím lépe se podaří zachránit ekonomiku,“ řekl. Za celospolečenský problém, který má dopad na šíření koronaviru, označil ztrátu důvěry veřejnosti ve vládu. Nyní je podle něj také třeba co nejrychleji zavádět nové testy a zamyslet se nad tím, jak podpořit nejpotřebnější. „Protože tady bude hlad v této zemi,“ prohlásil. Opatření měla být podle něj zavedena nejpozději po krajských volbách 3. října.

„Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromažďování a shlukování lidí,“ řekl Havlíček. Další zpřísnění opatření je tak podle něj pravděpodobné, jejich návrh by měl vládě představit ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas se na ně připravit, dodal Havlíček.

Schillerová uvedla, že lidi, kteří mohou pracovat z domova, by doma měli zůstat. Centrální úřady už tak podle ní učinily.

O situaci podle Havlíčka v neděli ráno jednalo několik členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Výstup z jednání nezveřejnili. Další opatření budou závislá na analýze vývoje epidemie v posledních dnech. V pondělí bude o stavu jednat i Bezpečnostní rada státu. Proti zavádění přísného lockdownu se v neděli vyslovil prezident Miloš Zeman, podle něj by ohrozil tuzemskou ekonomiku.

Ve čtvrtek vláda rozhodla, že od pondělí budou uzavřené památky, divadla a kina, zákaz bude platit pro koncerty a výstavy i pro sportování. Omezené budou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku. Účast na vnitřních náboženských akcích bude omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100. Vláda také zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Výjimku z nových pravidel mohu dostat jen mezistátní utkání a akce. Už nyní platí omezení pro shromažďování ve vnitřních prostorech do deseti lidí, venku do dvaceti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner