V USA odhalili síť, která dodávala vojenské či jiné citlivé technologie Rusům

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Americké úřady odhalily ruskou síť, která získávala vojenské a další citlivé technologie dvojího použití od amerických výrobců a dodávala je koncovým ruským uživatelům. Informoval o tom ve středu Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) při ministerstvu financí USA. Na odhalení se podílely i ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Za nelegální činností stál podle úřadů ruský občan jménem Jurij Jurjevič Orechov a dvě jeho společnosti – NDA GmbH a Opus Energy Trading. Jak k tomu poznamenalo americké ministerstvo financí, dnešní odhalení je součástí „pokračujícího úsilí americké vlády omezit schopnost Ruska vést útočnou válku na Ukrajině“.

„Díky bezprecedentním sankcím a kontrolám exportu, které přijaly naši spojenci a partneři, je pro Rusko stále těžší získat důležité technologie potřebné pro jejich brutální válku proti Ukrajině,“ uvedl náměstek ministryně financí Wally Adeyemo. „Víme, že tyto snahy mají přímý dopad na situaci na bojišti, zoufalství Rusy přimělo obracet se na podřadné dodavatele a využívat zastaralé vybavení,“ dodal.

Mezi technologiemi, které Orechov a jeho společnosti obstarávaly, byly například mikroprocesory používané ve stíhacích letounech, raketových systémech, ale i radarech a satelitech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články