V USA prudce přibývá útoků na Asiaty. Násilníci je trestají za koronavirus, přispěl tomu i Trump

Třiaosmdesátiletá Xiao Zhen Xie po rasově motivovaném útoku. (Gofundme)

Třiaosmdesátiletá Xiao Zhen Xie po rasově motivovaném útoku. | FOTO: Gofundme

Spojené státy v uplynulých měsících zaznamenávají prudký nárůst nenávistných útoků na Asijské Američany. Ve větších městech v roce 2020 došlo k 150% nárůstu takových útoků oproti předchozímu roku. Nenávist zaplňuje také internetový prostor. Olej do ohně nenávisti svými tweety přilil i bývalý americký prezident Donald Trump. 

V nejlidnatějším americkém městě New Yorku bylo v roce 2020 nahlášeno 28 zločinů z nenávisti, jejichž oběťmi byli Asijští Američané. V roce 2019 město takové incidenty zaznamenalo jen tři. Zvýšený počet útoků pokračuje i v letošním roce. FBI nenávistný zločin definuje jako kriminální útok motivovaný rasou, sexuální orientací a jinými faktory. Může jím být fyzický útok nebo i vandalismus. Útoky jsou nejčastěji zaměřeny proti postarším ženám a v několika případech měly za následek smrt.

FORUM 24 (archiv)

Vlnu solidarity vzbudil například případ pětasedmdesátileté číňanky Xiao Zhen Xie, kterou 18. března v ulicích San Francisca napadl devětatřicetiletý běloch Steven Jenkins. Žena se mu s pomocí dřevěného prkna ubránila, po útoku se však cítí silně traumatizovaná a ze svých zranění se stále zotavuje. Krátce před útokem Jenkins napadl další postarší Asijskou Američanku, třiaosmdesátiletou Ngoc Pham, které zlomil krk.

Na podporu Xiao Zhen Xie a k uhrazení nákladů na její uzdravení vznikla sbírka, ve které se místo potřebných 50 tisíců dolarů vybralo přes milion dolarů. Xiao Zhen Xie přislíbila, že peníze věnuje organizacím bojujícím proti nenávistným zločinům proti Asijským Američanům.

Zatímco počet nenávistných zločinů zaměřených na Asijské Američany roste, obecně je trend opačný. V New Yorku v roce 2020 policie vyšetřovala 265 zločinů z nenávisti, což je výrazný pokles oproti 428 zločinům z předchozího roku.

Útoky jdou ruku v ruce s nárůstem protiasijské nenávisti na sociálních sítích, ke které svého času přispíval i sám prezident. Studie Kalifornské univerzity v San Francisku ukázala, že tweety bývalého prezidenta Donalda Trumpa označující koronavirus za „čínský virus” a „kung flu” (hra se slovy kung fu a flu — chřipka) výrazně přispěly k nárůstu nenávistných rasově motivovaných příspěvků na této sociální síti.

V reakci na stoupající počet nenávistných útoků (nejen) Asijští Američané pořádají protesty po celé zemi, kterých se účastní stovky, někdy i tisíce lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]