V USA vybuchly bomby nastražené v popelnicích. V New Yorku je 29 raněných

Záchranáři. Ilustrační foto (inusanews.com)

Záchranáři. Ilustrační foto | FOTO: inusanews.com

Nejméně 29 lidí bylo zraněno při mohutné explozi, která v noci na neděli otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku. Novou bilanci zveřejnili newyorští hasiči. Žádné ze zranění údajně není vážné. Starosta New Yorku Bill de Blasio prohlásil, že zatím neví o konkrétní a věrohodné hrozbě proti New Yorku ze strany nějaké teroristické organizace. Explozi nicméně označil za „záměrný čin“.

Výbuch, k němuž došlo v sobotu kolem 20:30 místního času (v neděli 2:30 SELČ), poničil podle svědků okolní budovy i vozidla. Stovky lidí z místa utekly. Na místo se sjelo množství sanitek, hasiči a policejní auta. Televize CNN s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek uvedla, že vyšetřovatelé se na základě předběžných informací domnívají, že explozi způsobila nálož umístěná v popelnici nebo poblíž ní.

Starosta de Blasio řekl, že New Yorku v tomto okamžiku nehrozí žádné konkrétní nebezpečí. Policie ale prověřuje ještě další lokalitu poblíž místa výbuchu. Vysoký představitel newyorské policie Harry Wedin na twitteru napsal, že nedaleko místa exploze bylo nalezeno druhé výbušné zařízení. Podle místních médií, které se  odvolávají na bezpečnostní zdroje, našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem. Policie vyzvala obyvatele v okolí podezřelého nálezu, aby se vzdálili od oken svých bytů.

Papiňák, který byl připojen k elektrickému zdroji a k mobilu, našli vyšetřovatelé necelé tři hodiny po výbuchu v Chelsea jen o několik bloků dál. Podle zpravodajské stanice Fox News není zatím jasné, co hrnec obsahuje.

Policie celou oblast evakuovala a uzavřela. Varovala také, že motoristé musejí počítat s dlouhými zdrženími. Incident rovněž ovlivnil provoz na některých trasách metra.

Video z Manhattanu

https://youtu.be/DZ-r4sE7BA8

O několik hodin dříve vybuchla podomácku sestrojená bomba také v New Jersey, a sice nedaleko tratě, na které se měl běžet charitativní závod. V době exploze nebyli shodou okolností u místa výbuchu žádní lidé a bomba ani nezpůsobila žádné škody.

Také tato bomba byla ukrytá v popelnici a explodovala v sobotu kolem 09:30 místního času (15:30 SELČ). Policisté ihned vyklidili okolí výbuchu a také zrušili pětikilometrový závod, jehož trasa vedla kolem místa výbuchu. Policie vyjádřila obavy, že se někde v okolí trasy závodu nachází další nálož, pyrotechnici ani psi vycvičení na hledání výbušnin ale žádnou nenašli.

wgmd.com
V obou případech byly podomácku vyrobené bomby nastraženy v nádobách na odpad. Na snímku zdemolovaná popelnice v Chelsea na Manhattanu.
abc7ny.com
A zde je místo výbuchu v New Jersey.

Podle vyšetřovatelů by běžci za běžných okolností pravděpodobně míjeli místo, kde bomba ležela, právě v okamžiku výbuchu. Start závodu byl ale odložen kvůli nálezu nehlídaného zavazadla a policie prověřovala, zda nepředstavuje bezpečnostní riziko. Kvůli tomu nebyli v místě exploze žádní lidé.

K zodpovědnosti za útoky se nikdo nepřihlásil. Zatím není ani jasné, zda spolu souvisejí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]