V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 případů covidu

pixabay

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem přitom bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. Tento trend je nejhorší ze všech okolních zemí. České přírůstky jsou skoro stejné, jako v osmkrát větším Německu a více než dvakrát vyšší než v čtyřikrát lidnatějším Polsku. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Hospitalizováno s nemocí COVID-19 je nyní 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna.

Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů nového koronaviru v Česku nakazilo 29.877 lidí, z nich se přes 20.000 už vyléčilo a 441 zemřelo. Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, vytrvale roste přibližně od poloviny července, tehdy jich bylo přes 2000. V minulém týdnu byly přírůstky nakažených opakovaně rekordní.

I počet lidí, kteří musí být kvůli nemoci COVID-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Za posledních 14 dní vzrostl počet hospitalizovaných o stovku a počet pacientů ve vážném stavu se téměř zdvojnásobil.

Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžovém stupni. Podle ministerstva zdravotnictví začal v hlavním městě komunitní přenos, ode dneška se tam proto opatření proti šíření koronaviru zpřísňují. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Restaurace a bary musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřené.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 má nyní Pelhřimovsko, přibylo tam 102 nových případů nemoci. Nákaza se potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. S péčí o seniory bude na žádost kraje ode dneška vypomáhat 15 vojáků.

Přes 88 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní má pak Praha a okres Plzeň-jih. Ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk vyhlásil v úterý kvůli zvýšenému výskytu nemoci COVID-19 mimořádná opatření v Nové Vsi na Plzeňsku. Lidé tam ode dneška musí povinně nosit na veřejných prostranstvích roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmějí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy.

V celé zemi platí od 1. září povinnost mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a dále ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner