V zahraničí by jednali se squattery z Kliniky mnohem rázněji

Policejní zásah proti squatterům ve Śpanelsku ()

Debata kolem Centra Klinika se od samého počátku vyvíjí zvláštním směrem. Základem a hlavním argumentem totiž není fakt, že lidé, obývající budovu, jsou nezákonnými nájemníky. Častěji se řeší, co si to vlastně policie, potažmo město nebo stát dovoluje, že chce squattery vyhnat.

Tento výraz pro nelegálně ubytované osoby není urážkou, nýbrž jejich přesným pojmenováním. Může se zdát, že spolek pár mladých lidí koná dobro, ale to neomlouvá, že překračují zákon a policie má právo proti nim zasáhnout. Střety strážců pořádku se squattery se minulý víkend odehrály i ve Španělsku a skončily střelbou. Jiný kraj, jiný mrav, chtělo by se říct, původ problému je však stejný.

Náboje pro barcelonskou policii  byly speciálně vytvořeny, aby člověka smrtelně nezranily, přesto po jejich zásahu dochází k několikaminutové paralýze. Španělský problém je sice několikanásobně větší, než ten český, ale taky měl někde počátek. Skupinka lidí, obsazujících pražské Centrum jedná bezesporu nelegálně. Ačkoliv se kryje za ideály svobody, naprosto nerespektuje vlastnické právo. Budova jim nepatří, tudíž v ní nemají co dělat. Je to stejné, jako by kdokoliv někomu ukradl auto a hájil se tím, že v něm jeho majitel až tak moc nejezdí. I kdyby v něm zloděj rozvážel polévku pro chudé, porušil zákon. Nikdo by se ho na nic neptal, a pokud by nedostal podmíněný trest, putoval by do vězení.

Aktivisté, jak jsou lidé zabydlení v Klinice nazýváni, nacházejí pochopení nejen u občanů, ale také u dalších iniciativ, hlasitě podporujících svobodu slova a názorů. Proti nim však stojí zákon, obecně uznávaný a respektovaný. Do března obývali Centrum zdejší nájemníci po právu. Od té doby jsou squattery a nemají na ubytování v budově na Žižkově nárok. Je sice záslužné, že zde vznikají projekty, které mají sbližovat místní komunitu a je zde myšleno i na děti, ale je třeba se zamyslet, zda se v prostoru, který jde skutečně označit za vybydlený a špinavý, mají malé děti pohybovat.

Praze 3 už došla trpělivost a podává na squattery trestní oznámení. Jakkoliv se tato skutečnost dá prezentovat příznivci Kliniky jako represe, jedná se pouze o zákonnou formu vystěhování nelegálních nájemníků v objektu, který není v jejich vlastnictví. To není námět na diskuzi, to je fakt.

Pokud se případ co nejrychleji nevyřeší, může se klidně stát, že se rozroste do větších rozměrů a za pár týdnů nebo měsíců budou občané hromadně prosit policii, aby vyhnala lidi z domů, ve kterých nemají právo se vyskytovat. Na Klinice může jít o dobrý úmysl, ale pokud zdejší aktivisté chtějí sloužit komunitě, musí si zvolit legální cestu.

Další tvorba squattů by do budoucna měla být zastavena hned v zárodku, protože nikde není psáno, že další obsazení budov proběhne také v zájmu podpory sousedského soužití.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com