Ohromné žluté lány ve všech krajích České republiky jsou evropským unikátem. Žádná ze zemí Evropské unie nepěstuje řepku v tak velkém procentuálním poměru k ostatním plodinám. A tam, kde se poměru ČR blíží, ji nepěstují v tak ohromných lánech. V rámci obhajoby pěstování řepky v takovém rozměru, zmínil Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin zajiímavou informaci.
„Velká výhoda je, že je po naší řepce velká poptávka v Německu,“ řekl Volf pro Deník. Samozřejmě, že je. Jsou totiž země, kde si zemědělci půdy váží. Chápou, že pokud jí budou vytrvale ničit pěstováním řepky, zůstane jim jen poušť. Jenže to jsou lidé, které lze označit za zemědělce a farmáře. Řepkový byznys v ČR provozují podnikatelé v zemědělství nemající vztah k půdě a krajině.
V souvislosti s ohromným číslem 400 tisíc hektarů, na kterých se letos přibližně řepka v ČR pěstuje, jsou nyní nejčastěji zmiňovány brambory, jejich prudký ústup z polí a vysoká cena v obchodech. Martin Volf v Deníku argumentuje tím, že na bramborách zemědělci v některých letech prodělali a na řepce nikdy. Samozřejmě. A potom je tu ještě jeden důvod. Pěstování řepky je nesrovnatelně jednodušší, než pěstování brambor.
Základním problémem dnešní kritické situace se zadržováním vody v krajině a silnou erozí půdy, je komunistická krádež po roce 1948, kdy bolševici zemědělcům ukradli majetek a zlikvidovali v krajině přirozené meze, remízky, tůně a mokřady zmeliorovali. Druhým navazujícím problémem je, ke komu se po roce 1989 půda dostala. Velkojezeďáky mnohdy nahradili „farmáři“ „hospodařící“ na tisících hektarech. Až na výjimky dnešní podnikatelé v zemědělství nemají vztah k půdě, meze a větrolami neobnovují, pokud na ně zrovna nejsou dotace. Živočišnou výrobu zlikvidovali, protože je příliš náročná a je těžké se prosadit na trhu, kvůli tomu nemají statková hnojiva, která patří do půdy. Rostlinnou výrobu si co nejvíce zjednodušují, aby byly náklady co nejmenší. Neorají a pokud orají, tak mělkou orbou, nedodávají půdě organickoiu hmotu, vše ve velkém nahrazují chemií.
Zemědělství byl vždy mimořádně těžký, ale krásný obor. Jeho současné zjednodušení na pouhé využívání půdy jako výrobního prostředku, je velký problém, který bude rychle narůstat. Často není naplňován význam slova hospodaření. Jde o byznys. Komunisté svým zásahem do zemědělství napáchaly ohromné škody, jejichž následky tu vidíme dodnes.
V souvislosti s řepkou nelze nezmínit premiéra Andreje Babiše. Jeho firmy, které formálně odložil do svěřeneckého fondu, se velmi výrazně podílejí na „řepkovém problému ČR“. Jako největší zemědělec v ČR sám osel značnou plochu řepkou. Ostatním zemědělcům dodává osivo, herbicidy, hnojiva, zemědělskou techniku a sklizenou řepku od nich vykupuje. Právě řes výkup a výkupní ceny může ovliňovat, co zemědělci pěstují. Tuto sklizenou řepku zpracovává ve své továrně Preol postavené z dotací a získanou látku metylester řepkového oleje dodává státnímu podniku Čepro, jehož je největším dodavatelem. Čepro je pod kontrolou ministerstva financí, které je v rukou Babiše již druhé volební období.