Václav Hubinger: Zaorálkův program v Severní Koreji je pouhá „vata“

ČTK

Lubomír Zaorálek | FOTO: ČTK

Aktuální výprava české delegace do Severní Koreje zaujme už jen tím, že se vůbec koná, pozoruhodný je ale i její program. Oslovený diplomat jeho větší část považuje za pouhou výplň, kterou dodalo české velvyslanectví v Severní Koreji. „Patrně dostalo za úkol zaplnit čas co největším množstvím aktivit. Jenže, co dělat v Pchjongjangu, že ano,“ rozpomíná se etnograf a bývalý diplomat Václav Hubinger na vlastní dvě návštěvy severokorejské metropole.

Vesměs bezobsažný program si vysvětluje čekáním delegace na zpáteční let. Kdo nechce riskovat starý Tupolev společnosti Air Koryo, je odkázaný už jen na Air China a její trojici letů týdně, což bude i případ Zaorálkovy skupiny. „Ten program je samá vata, celá ta návštěva je zbytečná a trapná,“ hodnotí Hubinger. V pětidenním plánu (na pobyt připadají 3 celé dny) zaznamenává jen dvě skutečná jednání a jedno zdvořilostní přijetí. „Jednání se tlumočí, takže si ten čas vydělte zhruba třemi, přidejte si rétorické schopnosti Zaorálka a členů delegace, a máte představu, kolik se toho asi dá říci,“ komentuje možnosti delegace bývalý diplomat.

Potíž je i v jejím složení. Skupina vedená šéfem Zahraničního výboru poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem zahrnuje i takové „kapacity“, jakými jsou Karla Šlechtová (nestraník za ANO) nebo Jaroslav Holík (SPD). Jediný, kdo „snad něco málo ví alespoň o Jižní Koreji“, je podle Hubingera Monika Červíčková (ANO).

archiv, koláž redakce

Nikdo z jejích členů také nezná korejskou problematiku, natož aby uměl mluvit o tématech Korejcům nepříjemných, ale důležitých. „Nevidím tam nic ekonomického (tím se přitom zdůvodňovala návštěva), nevidím tam nic pro ČR,“ kritizuje cestu Hubinger. Nelíbí se mu, že Univerzita cizích jazyků (kde snad je dosud i bohemistika) vychovává rozvědčíky, kontrarozvědčíky, diplomaty a podobně, a i návštěva kliniky postrádá smysl, pokud pro ni delegace nemá připravený zdravotnický materiál. Návštěva věže Čučche je pak hold ideologii, stejně jako setkání s dětmi. „Prostě skutečná agenda je velká nula,“ shrnuje Hubinger, podle něhož Zaorálkova cesta poslouží jen propagandě KLDR.

MZV

Zleva: ?,?, J. Holík (SPD), L. Zaorálek, K. Šlechtová, velvyslanec R. Pecl, a zřejmě poslankyně Monika Červíčková (ANO)

Líbivá ujištění o koordinaci s Jižní Koreou jsou podle Hubingera pouhé báchorky. „Někdo nejspíš zavolal na velvyslanectví Koreje v Praze, případně pozvali velvyslance na oběd, a zeptali se, jestli s tím nebude mít Jižní Korea problém. Jak by mohla? Copak takhle se dělá skutečná mezinárodní politika?,“ spekuluje Hubinger. Upozorňuje přitom na to, že skóre návštěv na této úrovni se překlopilo na 2:1 pro ČR a že ve stejný den, kdy česká delegace dorazila do Pchjongjangu, jeli Korejci na Kubu. „Opravdu museli naši poslanci jet do KLDR pár dní před eurovolbami, které jsou zcela nesporně (a deklaratorně podle ČSSD) klíčovými volbami pro ČR?,“ ptá se také v této souvislosti.

Návštěva Muzea vítězství stejně jako návštěva Pchjongjangské kosmetické továrny jsou nedůstojné svou banálností a podstrojováním režimu. Nejsou hodné demokratického politika.  Pro představu, jaké řeči si čeští poslanci nejspíš vyslechnou v oné fabrice na kosmetiku, lze doporučit čtenářově pozornosti následující ukázku z českých propagandistických stránek spolku Pektusan:

„Pchjongjangská kosmetická továrna, vyrábějící mimo jiné kosmetiku značky Unhasu (Mléčná dráha), je spojena se zásluhami revolučního vedení velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila a váženého nejvyššího vůdce soudruha Kim Čong Una, kteří poskytli závodu terénní pokyny v letech 2003, 2015 a 2017.(…) Nechybí řada agitačních hesel a nástěnek, povzbuzující ke zvyšování a zlepšování výroby, ale také k obraně vlasti.“

O Zaorálkových jednáních se Severokorejci nebylo v noci na středu nic známo. Režim na stránkách své hlásné trouby KCNA (přepnout na AJ v červené liště zcela nahoře) jen stručně informoval o příjezdu skupiny českých poslanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme