Václav Klaus dal své bývalé straně dárek k 30. výročí: Plive na ni jedovatá slovíčka v Babišových novinách

Bývalý prezident Václav Klaus (ČTK)

Bývalý prezident Václav Klaus | FOTO: ČTK

Mladá fronta DNES ve svém sobotním vydání zveřejnila rozhovor s bývalým prezidentem a předsedou Občanské demokratické strany Václavem Klausem ke 30. výročí vzniku ODS. Vévodí mu nadpis s jednoduchým sdělením: Fiala to opravdu neumí. Není nad to, když otec zakladatel pomlouvá stranu, kterou kdysi budoval, a své nástupce, kteří to po něm převzali. Významně nad nimi zvedá obočí a pohoršuje se nad tím, kam až to dopracovali, a to vše dělá v novinách, které patří do svěřenského fondu předsedy konkurenčního politického uskupení.

Kulaté výročí od založení politické partaje se dá oslavit různě. Někdejší šéf občanských demokratů Václav Klaus se rozhodl zapojit do předvolební kampaně zaměřené proti straně, kterou svého času zakládal a která si 21. dubna připomene 30 let od svého vzniku. V novinách Andreje Babiše jsou za to jistě rádi a Klausovu tepání Občanské demokratické strany při této příležitosti neváhali dát patřičný prostor a pozornost.

FORUM 24 (archiv)

Nadpis, ve kterém figuruje jméno současného předsedy ODS, dokonce v novinách uvedli ve dvou verzích, na titulní straně: Fiala to opravdu neumí a následně uvnitř Mladé fronty DNES: Fiala to opravdu neumí, říká Klaus, asi aby tuhle zprávu nikdo nepřehlédl a všem se dostatečně silně vryla hluboko pod kůži.

Václav Klaus jistě ví, co dělá, a jeho útoky na občanské demokraty a jejich šéfa několik měsíců před volbami do poslanecké sněmovny rozhodně nejsou náhodné a náhodné určitě není ani to, na koho stránkách se odehrávají. Klaus to ostatně říká jasně. Stačilo mu jen položit dostatečně návodnou otázku: „8. a 9. října 2021 je datum letošních voleb do sněmovny. Může to být datum, po nichž ODS jako strana původně definovaná coby pravicová vstoupí do koalice s ultralevicovými Piráty. Co by to pro vás znamenalo?“

V odpovědi na ni někdejší hlava státu mimo jiné uvádí: „Jestli dneska vzniká varianta Babiš versus Bartoš, tak mě víc a víc lidí píše dopisy ve smyslu: No, tak v tomto kontextu je lepší Babiš než Bartoš. Uvědomuji si to tak, že to řada lidí prokoukla a začíná si hrůzu toho rozhodnutí uvědomovat.“

Historické milníky a současnost

Mnohé se tím vyjasňuje a žádný div, že Václav Klaus potom nemá problém zapojit se do předvolební kampaně nejenom proti Pirátům, ale i proti ODS po boku Babišových novin. Je to smutné, a to o to více, že se tak děje pod záminkou připomenutí 30. výročí vzniku ODS a nejdůležitějších milníků její historie.

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (Občanská demokratická strana / použito se svolením autora)

Významnější než minulost a ony historické milníky je však současnost, která se bezprostředně týká blížících se sněmovních voleb a která následně stojí za vytažení do dvojice zmíněných titulků: „On byl poměrně sympatický brněnský politolog. Nezaplétal se do žádné politiky, tím méně stranické. Měl přiměřené pravicovo-protievropské názory a snad to uměl učit studenty. Já na žádné jeho přednášce nebyl, takže nevím. Nicméně pro mě, který ctí princip stranické politiky, je myšlenka udělat předsedou někoho, kdo ani nebyl členem té politické strany, konec světa,“ komentuje Václav Klaus osobu Petra Fialy stojícího dnes v čele ODS.

A pokračuje: „Myslím, že se to ODS strašlivě vymstilo. Nešťastné důsledky mechanismu této volby vidíme dodnes. Člověk si zkrátka musí stranickou politikou projít. Neříkám, že od pěšáka po admirála, ale Petr Fiala se stranické politiky vůbec nedotkl. Důsledkem je tragický výsledek současnosti. On tu politiku prostě dělat neumí. Já mu to nevytýkám. Někdo holt umí být profesorem, vedoucím katedry politologie, děkanem fakulty a rektorem univerzity. To jsou strašlivé hodnoty. Ale předseda politické strany je trošku něco jiného. No, a teď to naráží. Pro mě strašlivě.“

Ponechme stranou, jestli Klaus nemá zčásti pravdu, že Petrovi Fialovi z politického řemesla něco schází, mnohem podstatnější je, co někdejší předseda ODS svými výroky sleduje, jak vyznívají, jaké má úmysly a v neposlední řadě, kde je pronáší.

Nastavená noha Václava Klause

Ne, rozhodně mu nejde o to, v jakém stavu se Občanská demokratická strana nachází. Jeho zhrzenost sleduje jediný cíl, když už stranu, která se mu velmi vzdálila, nemůže ovládat, může se ji alespoň snažit poškodit a oslabovat ji svými výpady, a to třeba i pod záminkou výročí jejího založení.

Petr Fiala se stal předsedou občanských demokratů v určité situaci a kontextu, kdy bylo důležité, aby v jejím čele stanul někdo, kdo přijde trochu zvenčí. Pro ODS odvedl velký kus práce při její stabilizaci a pomohl jí dostat se z toho nejhoršího. Nyní mu zbývá několik málo měsíců na to, aby odvedl maximální výkon a překročil svůj vlastní stín. A to i navzdory zlým slovíčkům, která padají z úst jeho předchůdce. Nebo možná právě kvůli nim: Nakonec i tahle slova by Petra Fialu měla motivovat k tomu, aby všem vyrazil dech a uspěl.

Stačí si přečíst už jen to, co Klaus říká ke koalici SPOLU, kterou Fiala vede do voleb: „To bych zle komentoval, to komentovat nebudu. Pro mě je to nepochopitelný pokus vytvářet další neprůhledný nezřetelný konglomerát několika politických stran.“ Tomu říkám povedené přání k 30. výročí ODS: Nastavuji ti, Občanská demokratická strano, nohu a doufám, že upadneš, a tobě, Petře Fialo, ji nastavuji dvakrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner