Poslanec Václav Klaus mladší, který na svém profilu banuje lidi a maže obsah, chce za moderaci sociálních sítí posílat lidi do vězení až na tři roky. Zákon je přitom napsán tak vágně, že by se vztahoval nejen na samotného banujícího Klause, ale i na jiné správce profilů. Klaus, který se označuje za pravicového politika, chce nedomyšleně zakázat soukromým společnostem moderovat online obsah na jejich platformách. V týdnu přednostní zařazení tohoto bodu ve sněmovně podpořili poslanci hnutí ANO, SPD, KSČM, ČSSD a ODS.
Návrh se má týkat elektronické sociální či jiné platformy používané více než sto tisíci uživateli. To by kromě sociálních sítí Facebook, Twitter, Instagram či YouTube splňovaly i některé zpravodajské weby s diskuzemi či jiné platformy, jako jsou mimibazary, filmové databáze apod. U nadnárodních společností by byl zákon těžko vymahatelný, zatímco čeští podnikatelé by měli problém jej dodržet. Platformy by nesměly ani odstraňovat robotický spam, který by mohl platformu pro uživatele činit nepoužitelnou. Není také jasné, jak nakládat s obsahem vytvořeným v Česku pro jinou zemi, kde platí pro platformy jiná pravidla. Obdobně by mohl nastat problém při zobrazování odlišného obsahu mladistvým.
Nepřesnost a nelogičnost navrhované právní úpravy, která znemožňuje jejím adresátům předem rozlišit, zda jednají v souladu s právem, anebo protiprávně, by v praxi nutně vedla k absurdním situacím, v nichž by s cílem dostát povinnostem uloženým jedním zákonem porušovali povinnosti nebo zákazy stanovené zákonem jiným. Trest až tři roky vězení nebo pokuta až padesát milionů korun jsou na úrovni hrubé nedbalosti při provozu jaderné elektrárny v případě porušení atomového zákona. I s ohledem na nepřiměřené tresty by návrh pravděpodobně vedl k ukončení některých služeb pro české občany a k přesunu českých společností do jiných zemí. Zákon by tak například způsobil uzavření diskuzí pod články, což by zhoršilo možnost českých občanů publikovat názory, a snížil by výběr daní.
Návrh na regulaci oligopolních platforem cestou omezení možností moderace je možné řešit pouze na úrovni EU, kde mají hlavní sociální sítě i sídlo. Právě o to se snaží připravovaný evropský Akt o digitálních službách, který má přinést uživatelům lepší ochranu základních práv a účinné záruky, včetně možnosti napadnout rozhodnutí platforem ohledně moderování obsahu. Na přípravě aktu se aktivně podílí i pirátský europoslanec Marcel Kolaja.
Autor je poslancem za Piráty.