Václav Klaus ml. sdílel v den připomínky romského holokaustu rasistický příspěvek. Muzeum romské kultury ho vyzvalo k omluvě

Václav Klaus mladší (ČT)

Václav Klaus mladší | FOTO: ČT

Druhý srpnový den si svět každým rokem připomíná oběti romského holokaustu. Letos si tuto příležitost vybral Václav Klaus ml., aby na svém Facebooku sdílel rasistický vtip – je zřejmé, že se tímto krokem chtěl zavděčit cílové skupině voličů SPD Tomia Okamury a někdejším voličům Dělnické strany, na kterou podobným obsahem míří. Dělá to trochu jinak, princip je však velmi podobný.

Na obrázku, který Václav Klaus ml. sdílel na svém oficiálním profilu, můžeme vidět romského chlapce v pozici žáka, který je tu vyobrazen jako záměrně hloupý. Princip vtipu je to sám o sobě primitivní, útočící na nejnižší lidské pudy; o to horší však je, že se ho rozhodl sdílet v den uctění obětí romského holokaustu. V den, kdy si Romové připomínají osudy svých předků, kteří byli v zavražděni v plynových komorách nebo umučeni hladem.

Na příspěvek reagovalo přes čtyři tisíce lidí, sdílelo ho více než 400 uživatelů. Jenže reakce mnohých nebyly příliš souhlasné. „Ubohý ‚vtip‘. Styďte se. Je těžké pochopit, kde se ve vás bere to zlo. Vy snad skutečně věříte tomu, co tu prezentujete? Škodit, to je váš program,“ napsala komentující Eva Z.

„To, že jste schopný takovýmto arogantním způsobem a zcela účelově sdílet tenhle vtip, (přičemž vy moc dobře víte, co je za den, jelikož jste velmi inteligentní a vzdělaný člověk) je důkazem toho, že jste neskutečně zlá a zakomplexovaná osoba. Budu respektovat každého, kdo vás bude volit. Ale tohle už je vážně neskutečný humus z vaší strany,“ připojuje se další komentující.

Ozvalo se i Muzeum romské kultury s oficiálním stanoviskem, podle kterého je tento druh humoru naprosto nevhodný. „Vkládat ve stejný den na sociální sítě vtipy postavené na tom, že je jsou Romové nevzdělaní nebo nevzdělavatelní, je ostudné. Takový příspěvek je rasistický vždy, 2. srpna, v den, kdy si v Osvětimi a v Letech u Písku připomínáme desítky tisíc svých obětí, je ale naprosto nepřijatelný,“ napsala tisková mluvčí Muzea romské kultury Alica Heráková a dodala: „Vyzýváme Václava Klause ml. k alespoň elementární sebereflexi a omluvě.“

Pro FORUM 24 svá vyjádření ještě rozvedla. „S příspěvkem pana Václava Klause ml. máme největší problém právě kvůli tomu, jak byl načasovaný. Je velké množství vtipů, které jsou za hranou, a je otázka vkusu, co se komu líbí. Soukromý vtip, ať už je jakkoliv nepřípustný, je něco jiného než příspěvek politika – veřejné osoby – ve veřejném prostoru,“ řekla.

„Václav Klaus ml. postoval ten příspěvek v den připomínky romského holokaustu. Pro mnoho lidí toto spojení může být velmi vzdálené, ale pro nás není,“ dodává Heráková, podle níž jsou tyto projevy snahou některých začínající politiků se etablovat formou protiromských útoků.

Klaus ml. využil bouřlivých reakcí, pozornosti a okamžitě se pasoval do role utlačovaného, bojujícího proti vymyšlenému omezování svobody slova. „Píší tady dobráci, že je to prý rasistický vtip. Mně to přišlo jako učitelský vtip, kluka jsem bral jako žáka a vůbec mě nenapadlo rasisticky zkoumat, jestli má náběh na tmavší knírek nebo co. Kdyby to říkala zrzavá holka – tak by to byl dobrý vtip a takhle ne nebo co? Fakt to nebudu mazat, kde to žijeme?“ ptá se v upraveném příspěvku.

Obrázek nesmazal a podle Muzea romské kultury se dosud ani neomluvil. „Pokud by se omluvil, byli bychom příjemně překvapeni, ale neočekávám to,“ dodává Alica Heráková.

Na úhel pohledu jsme se zeptali i Václava Klause ml., ten na žádosti o vyjádření nereagoval.

Na facebooku i twitteru se snaží přiblížit i mladým lidem sdílením dalších koláží a nebo přímo memů, které jsou hlavně pro potenciální prvovoliče běžnou součástí stylu komunikace na sociálních sítích. Na jednom z plakátů také promlouvá s mladými o „uzdravení této země“ – jak přesně to chce udělat, na tomto propagačním materiálu nevysvětluje.

Snahy hnutí Trikolóra tlačí na údajné tradiční a normální hodnoty i za cenu sdílení nevhodných a rasistických příspěvků. Jeho vysvětlení stylem „je to jen vtip“ jakožto obhajoba podobných snah bohužel neobstojí.

Může totiž jít o podobnou symboliku jako koncert Ortelu (kapela, s níž poslankyně hnutí Trikolóra nedávno pózovala na fotografii) začínající v „symbolický“ datum a čas 8. 8. 08:08 nebo Kotlebův šek v částce 1488 eur, za který jeho strana Ľudová strana Naše Slovensko čelí obvinění ze sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod. Obojí odkazuje na symboliku, kterou využívají příznivci ultrapravice. 14 v jejich řeči vychází z tzv. 14 slov (fourteen words), která zní: „Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti“, 88 – HH – pak odkazuje na zkratku nacistického pozdravu „Heil Hitler“.

Všichni z těchto jmenovaných samozřejmě jakákoli podobná obvinění odmítají – překvapivě. Otázkou tak nakonec zůstává, jestli právě toto je ten Klausův údajný recept z jeho promoplakátu, díky kterému by se měla česká společnost uzdravit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner