Václav Klaus mladší se zase předvedl. Zrušil by senát a podporu vládě zváží

Václav Klaus mladší . Podle Babišových novin je oblíbenější než Petr Fiala (ČTK)

Václav Klaus mladší . Podle Babišových novin je oblíbenější než Petr Fiala | FOTO: ČTK

Kontroverzní politik z řad ODS se opět projevil. Podle Václava Klause mladšího je možné, že bude hlasovat pro vládu Andreje Babiše, ačkoliv stanovisko jeho strany je naprosto opačné. Syn bývalého prezidenta tak znovu ukázal, že by s budoucím premiérem dokázal najít společnou řeč. I ve zrušení senátu si oba politici notují.

V rozhovoru pro Český rozhlas Klaus mladší hovořil i o podpoře jednobarevné menšinové vlády, kterou sestavil Andrej Babiš a 13. prosince požádá poslaneckou sněmovnu o vyjádření důvěry. Rozhodne se prý podle programového prohlášení, ve kterém se bude snažit hledat nějaké průsečíky s programem Občanské demokratické strany.

Naznačil tak, že s vedením ODS zřejmě nesdílí stejné názory, což prokázal mimo jiné i při hlasování o zvolení konspiračního teoretika Radka Kotena do čela výboru pro bezpečnost, kde jako jediný ze strany hlasoval pro člena extremistické SPD.

Když se na tuto skutečnost Klause mladšího ptali novináři, podle jeho slov ho otravovali a vysvětlil jim, že podle něj okamurovci nejsou populisté ani extremisté. „Nemám rád kádrovací scény, kdy se na jednoho ze 17 lidí vrhnou zkušení partajní harcovníci,“ prohlásil. „Tuhle hlavní roli si vzal pan Bartošek, lidovec, který tady ještě před dvěma měsíci běhal s pány Babišem a Faltýnkem po sněmovně,“ neopomněl Klaus napadnout kolegu poslance.

Ačkoliv je ODS v Demokratickém bloku společně i s KDU-ČSL, pro předsedu školského výboru je zřejmě stále politickým protivníkem. To je však pochopitelné, jelikož Klaus Demokratický blok neuznává a již dříve slovně napadal jeho členy z TOP 09 Helenu Langšádlovou a Dominika Feriho.

Souznění s Babišem je patrné i z Klausova prohlášení ohledně senátu. „Já osobně považuji senát za naprosto zbytečnou instituci, která našemu demokratickému systému ničím nepřispívá,“ sdělil Českému rozhlasu. Zdá se tedy, že přece jen existuje v ODS politik, se kterým by se současný premiér shodl na některých myšlenkách.

Proto je pro stranu dobře, že Klausův osobní úspěch ve volbách, kde získal více než 22 tisíc preferenčních hlasů, nereflektují členové ODS, kteří stále upřednostňují Petra Fialu a jeho politiku. Pokud by se Klaus mladší dostal do vedení občanských demokratů, hrozilo by, že se strana vrhne do Babišova náručí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]