Václav Klaus, nový prezident zmatených vlastenců. Za návrat na scénu vymění i zdraví

Alena Spálenská

Václav Klaus | FOTO: Alena Spálenská

Bývalý prezident Václav Klaus vystoupil na demonstraci proti opatřením, která mají bránit šíření nemoci covid-19. A sklidil potlesk. Řekl totiž dost nesmyslů, aby tím potěšil davy, zejména tedy některé účastníky protestu s českou vlajkou a lahví Božkova jako povinným artiklem. Gratulujeme k návratu na scénu, pane bývalý prezidente, to byl tedy výkon a skvělé završení kariéry.

Václav Klaus jako prezident mohl být stokrát kritizován, proti tomu absolutnímu dnu, které jsme nuceni sledovat v posledních letech, to ale byl jen takový čajíček. Ovšem to, kam Klaus dospěl, když se snaží dál si udržet pozornost lidí, je jeden z nejsmutnějších příběhů českých polistopadových dějin.

archiv

Je pochopitelné, že velkému množství lidí vadí omezující opatření. Ještě pochopitelnější je, že jim vadí současná vláda naprostých diletantů. Tu neschopnost už vidí každý. Ale ta neúcta k unaveným doktorům, ty nesmysly, co na Staroměstském náměstí zaznívaly, ty konspirační bludy, blábolící Daniel Landa, co se taky chce ještě chvilku udržet ve veřejném prostoru… Z toho bylo soudnému člověku stydno.

A nakonec na pódium nakráčel bývalý prezident republiky, aby nám sdělil, že „žádná zázračná vakcína neexistuje“. Měl tím na mysli to očkování, které může zachraňovat lidi. A které je bude zachraňovat, pokud se navzdory tomu, kdo je premiérem, podaří rozdistribuovat dostatečné množství očkovací látky.

Vlastenci už se dlouho zlobí na svého guru Miloše Zemana, protože ten se očkovat nechá, a dokonce k tomu vyzval občany. Jsou celí zmatení z toho, že taková věc neodpovídá jejich vidění světa. Ale nevadí, vezmou tedy na milost prezidenta bývalého, to je taky fajn. Jistě mu brzy zase dají prostor Parlamentní listy nebo Mladá fronta DNES, aby nám povyprávěl, že se vlastně nic neděje.

Václav Klaus by to měl jít říct do očí lékařům v přeplněných nemocnicích. Pak by možná i on zjistil, jak trapná jeho snaha o udržení se na výsluní vlastně je. Ale tak aspoň jednu věc nám Klaus ukázal naprosto jasně: že nepatří mezi ty, kteří umí ze scény odcházet důstojně. Ač to původně celkem dobře předstíral.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]com

Revue Forum Banner