V pondělním rozhovoru pro Český rozhlas se Václav Klaus zastal premiéra Andreje Babiše ve sporu o pomoc syrským dětem, které ztratily ve válce rodiče. Bývalý prezident řekl, že když si Babiš zvolil za princip, že Česká republika nepřijme ani jednoho jediného imigranta, tak na něm musí trvat.
Klaus doslova řekl: „České republice by se finančně nebo zdravotně nic nestalo, kdyby je přijala. O to přece vůbec nejde. Mluvíme o symbolice a principu. Když jich bude 40, tak proč ne 140? Proč ne 1400? Proč ne 10 400? A tak dále. Kdyby někdo tu otázku 40 migrantů nevyhrotil, tak tady klidně mohli být. A všichni moralisté mohli zmlknout,“ uzavřel Klaus.
V rozhovoru jinak vyjádřil názor, že současná „Evropská unie je zlo“ a potřebovala by stejnou revoluci, jako byla Sametová revoluce v Československu. Hlavním problémem EU je otevírání se migraci a údajně nedemokratické procesy.
Klausovy postoje jsou už léta děsivé. Nyní je již otevřeným podporovatelem xenofobie a záměrně zatemňuje podstatná fakta. Téma možné pomoci syrským sirotkům není vůbec shodné s tématem o míře imigrace, stejně jako téma imigrace není stejné jako otázka vztahu k uprchlíkům. Zaměňování těchto slov vede k fatálním důsledkům v chování státu v rámci mezinárodního společenství. Zatímco obrana před nelegální imigrací je legitimním postojem, tak pomoc uprchlíkům se řídí mezinárodními konvencemi, které Česká republika spolupodepsala. Je zde jistě otázka přísnosti při posuzování, kdo může mít status uprchlíka, ale země, které se chovají cynicky, získávají na mezinárodní scéně velmi špatnou pověst.
Pak je tu ale téma pomoci syrským dětem. To má ještě závažnější povahu a ještě horší důsledky pro obraz České republiky ve světě. Jsou to děti bez rodičů a bez doprovodu, jichž je podle europoslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové na území Řecka více než tři tisíce. „Jestliže tu situaci dobře zvládá Řecko, tak by měla mít i Česká republika ambici pomoci a mohla by také ukázat, že umí být solidární,“ říká Šojdrová.
[ctete postid=“213709″ title=“Jsme opravdu zemí, kde zlý výrok o dětech vyvolává nadšení voličů? Jestli ano, tak se styďme“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/10/Syr18.jpg“ excerpt=“Žádný normální člověk neřekne veřejně, že se nemá pomoci padesáti dětem, které těžce “ permalink=“http://forum24.cz/jsme-opravdu-zemi-kde-zly-vyrok-o-detech-vyvolava-nadseni-volicu-jestli-ano-tak-se-stydme/“]213709[/ctete]
Toto téma je zcela odlišné svojí symbolikou. Jestli si Václav Klaus myslí, že jde o nějaký falešný moralismus, když se má pomoci bezprizorným dětem, tak se hluboce mýlí a ukazuje tím, co je zač. Takový postoj totiž není projevem vypjatého moralismu, nýbrž je to postoj NORMÁLNÍ. Opačný postoj, tedy postoj Václava Klause a Andreje Babiše je naopak asociální. Že to oba netuší, je jejich smutnou vizitkou a plyne to z jejich rodinné výchovy.
Když Nicholas Winton zachránil v době nacistického běsnění 669 československých dětí před holocaustem, tak se podle Klausovy logiky choval jako nesmyslný moralista. On těch dětí také chtěl zachránit mnohem více a nemuselo by jich být jen 669, nýbrž třeba 6690 nebo i 66 900. Ty nezachráněné děti vesměs zahynuly. Winton na tak rozsáhlou akci jednak neměl prostředky, ale byl tu i jiný problém. V evropských národech tehdy panoval odpor k přijímání židovských uprchlíků. Otřes po zjištění, co se s Židy dělo, změnil mentalitu západních národů. Chování k uprchlíkům je sledované téma, protože se týká civilizační úrovně společnosti. A nikde není přitom psáno, že má jít o tisíce či statisíce, protože žádná evropská země není nafukovací a není také zdravé destabilizovat stávající demokracie vzmáhajícím se extrémismem. Jen je naprosto trapné stát stranou a neprojevit nejmenší snahu o solidaritu.
Kromě toho je třeba ještě dodat, že Klaus silně přehání, či spíše lže, když popisuje Evropskou unii jako instituci, která se záměrně otevírá imigraci a vysloveně a plánovitě chce naředit evropské národy přistěhovalci z jiných kultur (to je rovněž Klausův výrok z pondělního rozhovoru). Opravdovou drzostí je také líčení Evropské unie jako nedemokratické organizace, kterou by z její nesvobody mohla vytrhnout jedině nová revoluce. To je tak naprostá a absurdní lež, že jí není rovno. České republice nikdo nepřikazuje něco, co by bylo proti jejím zájmům a Česká republika se účastní rozhodování. Že jsou její zástupci někdy neschopní vytvářet spojenectví a koalice, aby svůj pohled lépe prosadili, to není problémem EU. Neexistuje zde ale ani jeden jediný vážný problém, který by mohl dokumentovat nesvobodu či nedemokratičnost Unie. Naopak ekonomické a celkově civilizační přínosy členství v EU jsou obrovské a zcela zásadní.
Jsou to prostě tak hloupé nesmysly, že by se měl Václav Klaus stydět. Jistě, v Evropě probíhá složitá diskuze, jak se přesně k imigraci postavit, ale zcela převažují názory, že je třeba imigraci mírnit a proti nelegální imigraci postupovat přísně. Z levicových multikulturních fantasmagorií a z naivních šaškáren, jakými bylo pověstné vítání „uprchlíků“, kteří často nebyli uprchlíky, je většina Evropy již naštěstí vyléčena.
Václav Klaus starší i Václav Klaus mladší vedou své příznivce do temnoty zaostalosti a barbarství. A jejich blazeovaná povýšenost nad lidmi, kteří by se prostě jen chtěli chovat normálně slušně, dobře vysvětluje, proč se česká pravice s nimi dostala do svých problémů. Pokud se demokratická pravice od Klausů jasně neodstřihne, čeká ji hrozná ostuda. To už by bylo lepší, kdyby všichni klausovci vstoupili hromadně buď do ANO k panu Babišovi, nebo k panu Okamurovi do SPD. Stejně mají k sobě blízko a bylo by jasnější, kdo je kdo.