Václav Moravec usilovně naháněl ministryni Kláru Dostálovou do debaty, prázdné křeslo byla adekvátní reakce

ceskatelevize

Klára Dostálová | FOTO: ceskatelevize

Do Otázek Václava Moravce měla tuhle neděli dorazit ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ovšem postihla ji náhlá hlasová indispozice. To se jistě může stát. Celkové okolnosti, za kterých se to přihodilo, na to však vrhají trochu jiné světlo. Krajně nedůstojné bylo také to, že za ni hnutí ANO nebylo schopné poslat adekvátní náhradu, takže její místo ve studiu zůstalo prázdné.

Moderátor Václav Moravec na úvod pořadu, jehož hosty byli kromě Dostálové, která se ho nezúčastnila, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a ředitel české Transparency International David Ondráčka, vysvětlil, že diskuze v tomto složení byla plánovaná a ministryně pro místní rozvoj byla oslovena již 15. května. Dostálová však postupně odmítala termín za termínem.

Pavel Hofman

Celkem jich tak odřekla rovných pět: 24. května a dále pak 7., 14., 21. a 28. června. To je sama o sobě dost trudná bilance, která svědčí o tom, že ministryně nějak zvlášť velkou vůli zúčastnit se debaty neměla. Spíše to působí tak, že doufala, že týmu Václava Moravce s ní dojde trpělivost.

Je pravda, že Miroslav Kalousek a David Ondráčka jsou silní oponenti a vyhlídka na diskuzi s nimi nemusí být pro každého příjemná. Když už je ale někdo šéfem ministerstva, a to resortu, který je nakonec docela významný, jako je ministerstvo pro místní rozvoj, měl by být schopný se k takové situaci postavit čelem.

Dostálová potom, jak na úvod diskuze uvedl Moravec, před třemi týdny potvrdila účast na dnešní v pořadí šesté nabízené datum. Člověk by měl tendenci zvolat: hurá, velká věc se podařila, termín se povedlo domluvit a debata se uskuteční! Sláva by to byla ale předčasná. V pátek bohužel podle informace tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj stihla ministryni náhlá hlasová indispozice.

„Vzhledem k celotýdenní přípravě a mimořádnosti situace jsme požádali ministerstvo o zajištění adekvátní náhrady k avizovaným tématům a hostům, a to z hnutí ANO. Bez úspěchu, proto křeslo paní ministryně zůstává neobsazené. Tolik na vysvětlenou,“ popsal celou záležitost Moravec.

Neúcta projevovaná směrem ke koncesionářům

Nechat místo prázdné byla od České televize a týmu Václava Moravce adekvátní reakce na celou zdlouhavou peripetii. Debatovat se přitom mělo na tato témata: podpora regionů a ekonomiky – ohrožená odvětví, agenda Poslanecké sněmovny (státní rozpočet, osud zákona o evidenci skutečných majitelů), zákon o veřejných zakázkách, prezentace výsledků červnového výzkumu Trendy Česka – Volební model ČT, aktuální agenda. Souhrnný názvem diskuze zněl: Hromady peněz. Kam s nimi?

Je smutné, že to celé dopadlo, jak to dopadlo. Přece jen Otázky Václava Moravce si zaslouží trochu jiné zacházení, a když už projeví takovou ochotu a trpělivost a snaží se někomu vyjít vstříc s termínem, mohla by být na druhé straně větší snaha poslat do debaty adekvátní náhradu nebo se pokusit dorazit i navzdory hlasové indispozici, nebylo by to poprvé ani naposledy.

Řediteli Transparency International tak nezbylo než si na twitteru postesknout: „Dnešní debata v @OtazkyVM s @kalousekm. Škoda že ministryně @DostalovaK nedorazila, a ani nikdo jiný z vládního ANO, mohlo to mít jinou dynamiku. Témata: COVID pomoc, deficit rozpočtu, funkčnost MMR, efektivita státní správy, zakázky, EU fondy, evidence konečných majitelů.“

A diváci České televize mohli tesknit také. Snad se z toho ale nestane pravidlo a prázdná křesla místo politiků za hnutí ANO nebudou něčím, s čím se budeme setkávat častěji. V první řadě by to totiž znamenalo neúctu projevovanou směrem ke koncesionářům, kteří provoz veřejnoprávní televize ze svých peněz platí, což jsou nakonec jak nevoliči, tak voliči Babišova hnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner