Václavské náměstí ve světových médiích. ARD zařadila i Babišovo ostudné nařčení auditorů

screenshot ZDF

Demonstrci pokryla i největší německá televize ZDF | FOTO: screenshot ZDF

Největší demonstraci v České republice od roku 1989 zaznamenala významná světová média.

Přední německá televize ZDF konstatuje, že se protesty proti premiéru Babišovi přiostřují. „Proběhla jedna z největších demonstrací od roku 1989, na níž desetitisíce lidí zaplnily Václavské náměstí a požadovaly, aby politik odstoupil,“ potvrzuje v komentáři. Dále také zmiňuje kritiku, která se na miliardáře Babiše snáší s tím, že jako podnikatel měl po léta neoprávněně pobírat dotace z evropských fondů.

Video se zpravodajským příspěvkem ZDF najdete zde.

 

Screenshot ARD

Snímek z TV zpravodajství Tagesschau ARD

ARD zařadila i Babišovo ostudné nařčení Evropské komise

Student proti multimiliardáři. Tak televize ARD uvedla pořadatele demonstrace Mikuláše Mináře a zmínila i jeho odhad, že na Václavském náměstí večer demonstrovalo 120.000 lidí. „Obáváme se, aby se tu nezopakoval maďarský nebo polský model. Mocný oligarcha si tu podřídil státní aparát i s institucemi. A když se ukazuje, že by měl vlastně odstoupit, tak toho není schopen, protože mu hrozí vězení,“ popisuje Minář české reálie.

repro: theguardian.com

Případem se mají zabývat české úřady, uvádí komentář s tím, že právě jim ale nedůvěřují ani demonstranti, ani někteří poslanci Evropského parlamentu. ARD přebírá dokonce i záběry z Poslanecké sněmovny včetně Babišova zpochybňování zprávy Evropské komise. Německého překladu se dostalo i Babišově nařčení Evropské komise z toho, že se zprávou pokouší napadnout českou republiku i její zájmy a destabilizovat Českou republiku.

Německý pirátský poslanec Evropského parlamentu Patrick Breyer závěrem vysvětluje, proč se Babiš nemůže podílet na projednávání rozpočtu. „V těchto jednáních se pokouší omezit vliv EU s tím cílem, aby mohl pokračovat ve svých pletichách. Parlament už před několika měsíci správně požadoval, že Babiš musí být z dalších jednání kvůli střetu zájmů vyloučený.“

Také BBC, která píše o největší demonstraci od konce komunismu, včerejší události věnuje obsáhlý materiál. Článek doplňuje video ze střechy. Obojí najdete zde.

O plném Václavském náměstí referovala i média v zámoří. Velkou zprávu na toto téma uveřejnil i deník New York Times. List popisuje nástup Andreje Babiše, jemuž lidi uvěřili coby úspěšnému podnikateli, domněle nesvázanému s tehdejší zavrhovanou politickou garniturou. Deník také líčí, jak Babiš vzbudil značnou nevoli ve společnosti sérií skandálů, zmínil okolnosti výměny na Ministerstvu spravedlnosti a vyjmenoval i Babišovy okřídlené výmluvy. Jak ale list konstatuje, situaci kolem auditu Evropské komise už ale půjde jen obtížně pomíjet.

Le Monde píše o „více než stotisícové“ účasti a s odvoláním na čeká média pak uvádí i číslo 120 000. Stejně jako německá televize ARD i francouzský list publikoval Babišovo nestoudné nařčení Evropské komise z útoku na Česko, či dalších údajných  vedlejších úmyslů. Le Monde je o Babišovi obecně dobře informovaný. V květnu publikoval článek, v němž psal o „Českém premiérovi, jemuž hrozí mezi pěti a deseti lety vězení“.

archiv

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner