Vadí mi debaty o kauzách premiéra. Zapíše se do historie, tvrdí Charanzová

Eric Drooker

„Je to naše nejlepší a nejschopnější tvář, má obří zkušenosti,“ chválí Ditu Charanzovou Andrej Babiš, a proto ji chce za lídra ANO v evropských volbách. Europoslankyně mu oplácí příkladnou loajalitou. Odmítá premiérův střet zájmů, vadí jí debaty o jeho kauzách, historie prý jeho skutky ocení.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr dopravy Dan Ťok 
zahájili pokračování stavby dálnice D11  (ČTK)

Dita Charanzová poskytla rozhovor portálu Info (14. 1. 2019). Prokázala v něm takovou míru oddanosti, že zaujala pozici vyhaslé hvězdy ANO Taťány Malé, o níž není po aférce s diplomovou prací téměř slyšet. Naplno hájí svého šéfa a kritizuje, proč se vůbec jeho kauzami zabývají evropské orgány. Andrej Babiš takové lidi na evropské úrovni, kde má silně pošramocenou pověst, jistě potřebuje.

Jeden z tisíců auditů

„Je to jeden z auditů, kterých se dělají tisíce,“ zlehčuje Charanzová probíhající prověrku evropských dotací pro Agrofert. „Pan Babiš ale není ve střetu zájmů. Ta kauza je zpolitizována a nestojí na racionálních argumentech. Premiér dodržuje české zákony, je v kontaktu s Evropskou komisí a reaguje na novou evropskou legislativu,“ tvrdí.

Zcela pomíjí, že nová legislativa, zpřesňující střet zájmů při čerpání evropských dotací, vznikla právě kvůli bezprecedentní pozici „pana Babiše“. Nikdy předtím nebylo nutné přijímat takové kroky, protože žádný premiér v sobě neměl tolik neomalenosti, aby jeho firmy žádaly o masivní evropské investiční dotace, kontrolovaly je jeho rezorty, a aby současně lobboval za zachování penězovodů výhodných pro velké agropodniky.

Nejde jen o to, že svěřenské fondy, kam byly vloženy jeho firmy, spravují jeho nejbližší příbuzní a spolupracovníci z Agrofertu, což je v rozporu se současným evropským právem. Navíc existuje podezření, že premiér nadále ovládá svěřenské fondy jako konečný uživatel výhod s rozhodujícím vlivem, a má tedy z jejich činnosti prospěch.

Proto by určitě nestačilo směšné divadélko, pokud se jen vzdal předsednictví ve vládní Radě pro evropské strukturální a investiční fondy, jak si představuje i Charanzová. Mýlí se i v tom, že jde o „jeden z tisíců auditů“. Skutečně nebývá zvykem, aby evropští kontroloři prověřovali firmy předsedy vlády členské země Evropské unie.

Problémem není chování pana Babiše

Charanzové vadí, že o střetu zájmů českého premiéra hlasoval Evropský parlament. „Je prostě divné, že se Evropský parlament rozhodne dělat takovou kauzu na základě úniků informací do médií. Problémem není chování pana Babiše, takhle by se politika dělat neměla,“ tvrdí. „Je špatně, když se někdo snaží tyto věci posouvat na evropskou půdu, poškozuje to vnímání EU v české veřejnosti.“

Naráží tak na skutečnost, že do tří významných evropských deníků unikla koncem listopadu část závěrů právní služby Evropské komise, podle které hrozí kvůli nedořešenému střetu zájmů premiéra vrácení alespoň části dotací proplacených Agrofertu v loňském roce v celkové výši 2,1 miliardy korun.

To je ovšem značné podceňování vůle 435 europoslanců (80 procent přítomných), kteří v prosinci hlasovali pro ostré usnesení proti českému premiérovi, pokud by se rozhodovali jen na základě novinových článků. Převracet tuto kauzu naruby, že skutečný problém neleží u oligarchy, ale všude kolem, zavání nestoudností.

Že se tak politika nedělá? Charanzová zřejmě v Bruselu žije odtržena od české reality. Jinak by musela vědět, že úniky do médií, a to nejen z úředních dokumentů, ale často ze živých policejních kauz, jsou doménou hlavně stranických tiskovin ANO Mladé fronty DNES a Lidových novin.

Není známo, že by europoslankyně proti těmto praktikám někdy protestovala, ale jedno je jisté. Pokud něco unikne do evropských médií a vrhá to nemilé světlo na jejího šéfa, je to zásadně špatně. Přesně v duchu Babišovy mantry „je to kampaň“!

Kult osobnosti

Charanzová by však šla ještě dál. Vadí jí už jen samotný fakt, že se o těchto kauzách vůbec mluví a že se na ně média ptají, na rozdíl od „budovatelských úspěchů“ vlády ANO.

„Vadí mi, že když se chce někdo se mnou bavit o tom, co se děje v Evropském parlamentu, mluví o střetu zájmů pana Babiše,“ stěžuje si. „Debaty s novináři, které by měly být o věcech, které se skutečně dějí, se pořád točí kolem těchto kauz.“

Zřejmě si představuje, že všechna média se budou chovat jako pověstný propagandista Ondřej Koutník z Lidových novin nebo úslužný „moderátor“ Jaromír Soukup z TV Barrandov. A že budou spolu s mašinérií hnutí ANO spoluvytvářet kult osobnosti Andreje Babiše. To by bylo ovšem hrubé nepochopení práce médií a návrat do osmdesátých let minulého století.

Má velké plány

Přesto Charanzová v rozhovoru činila maximum, aby svého šéfa glorifikovala. „Tato vláda má výsledky, obdivuji pracovní nasazení Andreje Babiše. Má velké plány, a pokud mu vyjdou, hodnotit se bude podle skutků,“ odpověděla na dotaz, zda se zapíše do historie jako nejlepší premiér, jak sám prohlašuje.

Český premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Každý ovšem může vnímat jeho historický zápis jinak. V čele vlády poprvé stojí trestně stíhaný evidovaný agent StB, v mnohonásobném střetu zájmů, poprvé vyšetřovaný i na evropské úrovni. Poprvé svoji vládu opírá o komunisty a provozuje přitom vylhaný marketing, mimo jiné že KSČM „pouze“ jednorázově umožnila vznik kabinetu.

Těží přitom z ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti, což je zásluha zejména podnikatelské sféry, které ovšem současně utahuje šrouby. Historicky nejvíce stupňuje státní represe, rekordně bují státní aparát a žijeme si nad poměry. Populisticky rozhazovat vybrané a ušetřené peníze umí i průměrný robot, nikoli seriózní vláda, která do budoucna myslí na zadní kolečka.

Do historie se tedy Andrej Babiš zapíše zcela jistě. Jde jen o úhel pohledu. Nekritický okruh sympatizantů ANO včetně Dity Charanzové pěje oslavné chóry už dnes.