Vakcína od firmy Moderna je v Česku. Úřad popsal její účinky a bezpečnost

Vakcína americké společnosti Moderna v chladničce (Wikipedia, public domain)

Vakcína americké společnosti Moderna v chladničce | FOTO: Wikipedia, public domain

V úterý dorazily do Česka vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, prvních 8400 dávek má zamířit do Fakultní nemocnice Ostrava. Podrobnosti k vakcíně nyní zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který odpovídá na nejčastější otázky ohledně složení, použití, bezpečnosti nebo vedlejších účinků. 

Vakcínu od firmy Moderna v minulém týdnu schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a následně i Evropská komise. První dávky, které dorazily v úterý do České republiky, mají ve středu zamířit do Moravskoslezského kraje. Stejně jako vakcína od firem Pfizer a BioNTech se i ta od Moderny podává ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 28 dní. 

Demonstrace na Letné konaná dne 16. listopadu 2019 (ČTK)

Látka obsahuje molekulu označovanou jako mediátorová (messenger) ribonukleová kyselina (mRNA), která v sobě má instrukce k tvorbě proteinu ze SARS-CoV-2. Tedy viru, jenž způsobuje onemocnění covid-19, uvádí SÚKL. Vakcína tedy neobsahuje samotný virus a nemůže způsobit onemocnění covid-19. „Vakcína organismus připraví na to, aby byl sám schopen bránit se proti onemocnění,“ vysvětluje úřad.

Do klinického hodnocení vakcíny Moderna bylo zapojeno přibližně 30 tisíc lidí. Polovina z nich dostala vakcínu a polovina injekci bez léčivé látky. Nikdo z účastníků nevěděl, zda dostává vakcínu nebo placebo. Účinnost byla vyhodnocena u zhruba 28 tisíc osob ve věku od 18 do 94 let, které nevykazovaly žádné známky předchozí infekce.

„Klinické hodnocení prokázalo 94,1% snížení počtu symptomatických případů onemocnění covid-19 u osob očkovaných oproti osobám, jimž byla aplikována injekce bez léčivé látky. To znamená, že vakcína v klinickém hodnocení prokázala 94,1% účinnost,“ uvedl SÚKL.

Zatímco vakcína od firmy Pfizer je určena i mladistvým od šestnácti let, u Moderny tomu tak není. „Velmi rozsáhlé klinické hodnocení ukázalo, že vakcína firmy Moderna je účinná v prevenci onemocnění covid-19 u osob ve věku od 18 let a starších,“ informoval úřad s tím, že studie u mladších dětí zatím teprve probíhají. 

Vedlejší účinky při klinických testech byly obvykle mírné nebo středně závažné a odezněly do několika dní po očkování. Zahrnovaly bolest a zduření v místě injekce, pocit velké únavy, zimnici, horečku, zduření nebo citlivost lymfatických uzlin v podpaží, bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit na zvracení a zvracení. U některých osob se objevilo zarudnutí pokožky, kopřivka a vyrážka v místě injekce. Výjimečně se pak vyskytlo svědění v místě vpichu.

„Vzhledem k tomu, že vakcíně firmy Moderna proti onemocnění covid-19 byla udělena podmínečná registrace, musí společnost Moderna nadále předkládat výsledky z klinického hodnocení, jež stále probíhá, a to po dobu dvou let,“ doplnil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]