Vakcína od Pfizeru nemusí být u obézních lidí účinná, tvrdí studie

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

O tom, jak fungují různé očkovací látky proti koronaviru, se vedou bouřlivé debaty. Další zřejmě rozpoutá nová studie, o níž informuje deník New York Post. Podle ní může obézní člověk špatně zareagovat na vakcínu od společnosti Pfizer. 

Italští vědci z Národního onkologického institutu Regina Elena hodnotili účinek vakcíny na 248 zdravotnických pracovníků. Podle britského deníku The Guardian byli tito lidé kontrolováni týden po podání druhé očkovací dávky. 

Když se odborníci zaměřili na obézní pacienty, zjistili, že mají zhruba o polovinu slabší reakci na vakcínu než lidé se „zdravou“ váhou.

„Vzhledem k tomu, že obezita je hlavním rizikovým faktorem pro morbiditu a mortalitu pacientů s covidem-19, je v této podskupině nutné naplánovat účinný vakcinační program,“ shodli se autoři studie. 

Před nebezpečností covidu pro obézní lidi varoval již v minulém roce British Medical Journal. Odborný časopis upozorňoval na fakt, že například ve Velké Británii zvyšovala vysoká váha riziko onemocnění koronavirem o 44 procent. Obézní lidé navíc mají sníženou kapacitu plic, což je při onemocnění covidem-19 zásadní problém.

Jako dvě z možností se podle vědců jeví buď třetí dávka očkovací látky, nebo její speciální, silnější verze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články