Vakcína podle izraelské studie zabraňuje přenosu koronaviru

Záběr z laboratoře firmy Pfizer  (FB Pfizer)

Záběr z laboratoře firmy Pfizer | FOTO: FB Pfizer

Vakcína Pfizer/BioNTech zřejmě dokáže zajistit kolektivní imunitu. Informace o rozsáhlé izraelské studii nasvědčují tomu, že zmíněná americko-německá vakcína nejenže účinně chrání očkovaného před onemocněním, ale zároveň s tím i zabraňuje nákaze a riziku jejího přenášení. Pokud se tato informace potvrdí, zásadně tím vzroste společenský význam očkování.  Vakcína s touto vlastností by urychlila návrat k běžnému životu – jak už se v Izraeli také postupně děje.

Předmětná nadějná zpráva vychází z neoficiálních informací o studii izraelského ministerstva zdravotnictví a americké firmy Pfizer. Informaci o ní sdělil zdravotnický expert německých sociálních demokratů Karl Lauterbach v rozhovoru pro nedělník Bild am Sonntag.

„Tyto výsledky mají velký význam. Jsou prvním jasným znamením toho, že se očkovaný člověk nenakazí a ani se nestane nakažlivým,“ vyvozuje z informací, které má kromě něj k dispozici mimo jiné i německá tisková agentura (DPA). „Očkování by tak mohlo skutečně zajistit kolektivní imunitu a návrat k normálnímu životu,“ dodal ve zmíněném rozhovoru.

Pode předmětné observační studie klesá riziko těžkého průběhu nemoci po dvou dávkách vakcíny Pfizer o 95,8 procenta, v 98 procentech případů zabraňuje horečce i dýchacím potížím a v 98,9 procenta případů nákaza virem Sars-CoV-2 nevede k nutnosti hospitalizace ani k úmrtí.

Zmíněná studie založená na údajích o 1,7 milionu očkovaných nebyla zatím zveřejněna ani formou tzv. preprintu, neboli nepřipomínkovaného odborného článku, a zatím se nedočkala ani publikace v odborném časopisu. Text studie získali izraelští novináři portálu Ynet a informovala o něm také agentura Reuters. Společnost BioNTech jej však zatím odmítla komentovat.

Izrael pokračuje ve svém ctižádostivém očkovacím programu. Jeho předseda vlády Benjamin Netanjahu očekává, že během 14 dnů bude očkováno 95 procent obyvatel starších 50 let, což už umožnilo od neděle otevřít mnohé obchody a nyní i školy.

FORUM 24 (archiv)

Izraelský zmocněnec pro boj s koronavirem Nachman Asch nabádal v armádním televizním programu ve vztahu k výše zmíněné studii ke zdrženlivosti s tím, že šíření nákazy koronaviru ještě není dostatečně prozkoumáno. Vyjádřil ale naději, že se v řádu týdnů podaří zjistit víc.

Izrael v neděli rozvolnil část omezení pro ty z občanů, kteří jsou buď očkovaní, anebo nemoc již prodělali a uzdravili se. Stát jim vydává zelenou propustku, s níž smějí do fitcenter, hotelů, divadel nebo na sportovní utkání. Izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein už také poznamenal na twitteru, že těchto výhod může s okamžitou platností požívat na 3,2 milionu Izraelců. „Zelený pas postupně otevře zemi,“ předeslal už v sobotu premiér Netanjahu.

Potvrdí-li se informace z aktuální izraelské studie o schopnosti vakcíny účinně bránit šíření nákazy, přijdou antivaxeři o svou hojně používanou námitku proti možné praxi vpouštět na hromadné kulturní či sportovní akce jen očkované. V Česku se takto proti tomu ohrazují stoupenci okamurovců a jim podobných populistických stran.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner