Vakcína se sice jmenuje Sputnik, ale ruští kosmonauti se očkovat nenechají

repro RT.com

Start kosmické lodě Sojuz | FOTO: repro RT.com

Ruští kosmonauti, kteří se chystají k odletu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), ve čtvrtek prohlásili, že je příliš brzy na to, aby dostali vakcínu proti koronaviru, kterou nechává testovat prezident Vladimir Putin.

„Osobně bych řekl, že se očkovat nenechám, protože v této věci postupuji velmi opatrně,“ řekl kosmonaut Sergej Ryžikov, šestačtyřicetiletý velitel další říjnové expedice na ISS. Ryžikov má za sebou jeden kosmický let, zato v délce trvání 174 dní. Na přelomu let 2016–2017 pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici.

archiv

Spolu s dalšími kosmonauty měl během online tiskové konference ve výcvikovém středisku v Hvězdném městečku u Moskvy na obličeji masku.

Kosmonautův komentář přichází v době, kdy prezident Putin zavádí ruskou vakcínu proti koronaviru vyvinutou v rekordním čase a pojmenovanou „Sputnik V“. Jméno Sputnik má podle první družice vypuštěné do vesmíru v roce 1957.

„Jakmile bude vakcína vyzkoušena a otestována a prokáže svou spolehlivost, bude přijato rozhodnutí doporučit kosmonautům očkování,“ řekl k tomu Ryžikovův kolega kosmonaut, sedmatřicetiletý Sergej Kuď-Sverčkov. Jak dodal, rozhodnutí je na lékařích, kteří mají na starosti zdravotní péči o kosmonauty včetně imunizace.

Rusko vyvolalo obavy západních vědců, protože ohlásilo schválení nové vakcíny ještě předtím, než byla provedena poslední fáze klinických testů. Zatímco podle prvních studií vakcína vykazovala slibné výsledky, Rusko ještě nedokončilo závěrečnou fázi klinického testování, v níž velké množství lidí dostává buď vakcínu, nebo placebo. Přitom právě tato fáze testování na velkém počtu lidí může ukázat, zda podávaná látka nemá nějaké vážné vedlejší účinky.

Rusko nicméně již očkovalo vysoce postavené veřejné činitele včetně ministra obrany Sergeje Šojgu a moskevského starosty Sergeje Sobjanina. Putin řekl, že i jedna z jeho dcer byla očkována a měla jen mírnou reakci.

Astronauti před odletem do vesmíru běžně podstupují karanténu. „Nejbezpečnějším místem je teď Mezinárodní vesmírná stanice,“ říká Ryžikov. „Nemusíme být očkováni, protože přísně dodržujeme všechna hygienická pravidla,“ dodává.

(Zdroj: Themoscowtimes.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner