Vakcína společnosti AstraZeneca je bezpečná, oznámila Evropská léková agentura

Vakcína AstraZeneca (AdobeStock)

Vakcína AstraZeneca | FOTO: AdobeStock

Evropská léková agentura (EMA) přezkoumala vakcínu od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Podle odborníků je bezpečná a účinná, s vytvářením krevních sraženin její aplikace nesouvisí. 

Přínos vakcíny podle Evropské lékové agentury převažuje nad možnými riziky. Očkování látkou od firmy AstraZeneca v uplynulých dnech pozastavila zhruba polovina zemí Evropské unie včetně Německa, Francie či Itálie. Rakousko s Estonskem pak přestaly používat pouze určité šarže. Česko patří k zemím, které vakcínu používat nepřestaly. 

FORUM 24 (archiv)

„Výbor pro bezpečnost léků přišel se závěry ohledně případů tvorby krevních sraženin u pacientů, kterým byla podána vakcína AstraZeneca. Jedná se o bezpečnou a efektivní vakcínu, která chrání lidi před covidem-19 se všemi riziky, nad kterými ale převažují přínosy,“ prohlásila na čtvrteční tiskové konferenci ředitelka Evropské lékové agentury Emer Cookeová.

Vakcína podle lékové agentury není spojena se zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. „Na základě důkazů, analýz a laboratorních výsledků ale nemůžeme možný vztah mezi těmito případy a vakcínou popřít definitivně,“ dodala Cookeová. Podle ní však zdravotní problémy některých naočkovaných z posledních dnů s vakcínou od firmy AstraZeneca nesouvisely. 

Většina zemí na rozhodnutí EMA napjatě čekala. Předpokládá se, že po verdiktu se k používání vakcíny vrátí. Evropská léková agentura už v úterý prohlásila, že nic nenasvědčuje tomu, že vakcína proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca může za krevní sraženiny. 

Také britský Regulační úřad pro léky a zdravotní výrobky (MHRA) ve čtvrtek oznámil, že nenašel žádnou přímou spojitost mezi vakcínou a tvorbou krevních sraženin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]