Vakcíny Johnson & Johnson dorazí do Česka dva miliony. Plán očkování zatím není

Vakcína Johnson & Johnson (flickr.com / Jernej Furman)

Vakcína Johnson & Johnson | FOTO: flickr.com / Jernej Furman

V České republice se doposud očkuje vakcínami od tří společností: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Všechny tři prošly řádným schvalovacím procesem. Zároveň ale vyžadují očkování dvěma dávkami. Ve druhém kvartálu roku 2021 by měla do Česka dorazit také vakcína americké firmy Johnson & Johnson, jejíž schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) se očekává v příštím týdnu. Ministerstvo zdravotnictví k této věci poskytlo deníku FORUM 24 bližší informace s tím, že celkově by do Česka měly dorazit dva miliony dávek této nové vakcíny.

“Vakcína od Johnson & Johnson by podle aktuálních informací měla obdržet schválení v první polovině března. První dávky jsou naplánovány na 2. kvartál roku 2021, bližší harmonogram jsme od dodavatele zatím neobdrželi. Množství dávek v první dodávce neznáme, neboť stále nemáme potvrzený závazný harmonogram. Celkově této očkovací látky dorazí 2 miliony dávek (tj. pro 2 miliony osob, neboť J&J je jednodávková očkovací látka),” sdělila deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Eric Drooker

Vakcínu Johnson & Johnson schválil již 28. února americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V USA dosáhla v klinických testech její účinnost 86 procent. Podle BBC obdrží USA do konce června 100 milionů dávek této vakcíny. Zásadní zprávou je, že to znamená plné naočkování 100 milionů Američanů, jelikož v případě vakcíny Johnson & Johnson je pacientům aplikována pouze jedna dávka.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Jako první byl očkován premiér Andrej Babiš. Jeho vláda však stále čelí kritice kvůli tomu, že vakcinace občanů nepostupuje dostatečně rychle. V případě vakcíny AstraZeneca byla ještě ve čtvrtek 4. března využita pouze jedna třetina dodaných dávek.

České republice vzhledem k nelepšící se epidemické situaci nabídly pomoc také ostatní státy, které se vzdají části očkovacích látek v náš prospěch. Francie Česku dodává 100 tisíc dávek, Izrael pět tisíc dávek, další tisíce dávek k nám putují z Německa (více zde). Ve čtvrtek Babiš sdělil, že francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Česku dalších 15 tisíc vakcín. Podrobnosti neuvedl, řekl jen, že ho Macron oslovil v noci na čtvrtek. “V noci psal Macron, že poskytne dalších 15 tisíc vakcín,” sdělil Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články