Válek chce dále uznávat PCR testy. Nerozdělujme společnost, vzkázal

Vlastimil Válek (TOP 09) (TOP 09 / se souhlasem autora)

Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: TOP 09 / se souhlasem autora

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zkritizoval končící kabinet Andreje Babiše (ANO), že s AntiCovid týmem neprojednává plánovaná opatření včas. Materiály k projednání podle něj dostali experti budoucí vlády až ve středu večer, novelizovaný plán až dnes ráno. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s šéfem resortu zdravotnictví v demisi Adamem Vojtěchem (za ANO).

„Nejedná se o rakouský, ani bavorský model, ale je to český model, který si z každého bere něco,“ popsal Válek opatření, která plánuje končící vláda zavést od pondělí. Návrh má podle něj slabá místa. „Když je řeknu, tak se trochu bojím, že navedu naše občany, aby je zneužili. Já pevně věřím, že se nad tím vláda intenzivně zamyslí a přijde s lepším návrhem,“ řekl budoucí ministr zdravotnictví.

()

Válek dále zdůraznil, že by se kvůli očkování neměla rozdělovat společnost. V platnosti by tak podle něj mělo zůstat uznávání PCR testů, zrušilo by se jen prokazování antigenními testy a samotesty. „Jsme přesvědčení, že PCR test ručí po nějakou dobu za to, že nemůžeme ohrozit své příbuzné,“ vysvětloval Válek.

AntiCovid tým zároveň vyzval vládu v demisi, aby okamžitě dokoupila dostatečný počet antigenních testů, které jsou nutné k plošnému testování dětí. Podle expertů totiž hrozí, že o Vánocích nebudou ve Státních hmotných rezervách téměř žádné.

Končící kabinet by měl také udělat maximum pro zvýšení počtu proočkovaných třetí dávkou. „Je naprosto klíčové, aby se v co nejkratším čase proočkovali třetí dávkou lidé z rizikových skupin,“ apeloval Válek.

„Po aplikaci třetí dávky se hladina ochranných protilátek zvyšuje několikanásobně. Bohužel jej brzdí téměř nulová propagace zejména u rizikových skupin,“ vysvětlují experti z AntiCovid týmu v tiskové zprávě. „Je nasnadě také zvážit zkrácení intervalu mezi aplikací druhé a třetí dávky na tři měsíce,“ dodávají.

Vláda by podle nich také měla jasně stanovit povinnost nošení respirátorů třídy FFP2 ve všech vnitřních prostorách. Zároveň považují za nutné obnovit testování ve velkých firmách. „Andrej Babiš o tom mluví sice do médií, nicméně z dnešní schůzky s ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že to v plánu není,“ tvrdí členové AntiCovid týmu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články