Válek je pro přeočkování rizikových skupin lidí před další vlnou covidu-19

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Úřad vlády ČR

Rizikové skupiny obyvatel by před další vlnou koronavirové infekce, očekávanou letos na podzim, měly být přeočkované proti nemoci covid-19, řekl dnes český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po schůzce se svým slovenským kolegou Vladimírem Lengvarským. Bratislava i Praha podle obou ministrů také připravují smlouvu o spolupráci svých záchranných služeb tak, aby záchranáři v případě potřeby mohli pomáhat na druhé straně společné hranice.

„Musíme se připravit na podzim, kdy nás bezesporu čeká další vlna. Všichni rizikoví občané našich zemí by měli být přeočkováni, především senioři, kteří mají nadváhu a další nemoci,“ uvedl Válek. Podle něj je to jediná bezpečná cesta, jak zabránit tomu, aby tito lidé zemřeli.

(Týdeník FORUM)

Podle českého ministra pacienti v souvislosti s covidem-19 umírají především proto, že nejsou očkovaní. „Virus tady vždy bude, nikdy nezmizí. Virus zmutoval, naučil se poznávat svého hostitele, tedy člověka. Domnívám se, že Evropa bude muset očkovat proti covidu stejně, jako se očkuje proti chřipce a jakémukoliv jinému infekčnímu onemocnění, kdy se dospělí očkují,“ uvedl Válek.

Na Slovensku i v Česku je nyní situace v souvislosti s koronavirovou nákazou nejlepší za posledních několik měsíců, obě země také už odbouraly dřívější výrazné epidemické restrikce. Slovensko v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostalo za průměrem EU.

Lengvarský řekl, že Slovensko a Česko dokončují přípravu dohody o spolupráci záchranných služeb v příhraničních oblastech a u větších zásahů. Cílem je, aby se pacientovi dostala pomoc v co nejkratší době bez ohledu na to, ze které země k němu záchranáři vyrazí.

„Princip je v tom, aby slovenské a české záchranné služby byly v příhraničních oblastech propojeny tak, aby v případě, že slovenská sanitka je blíže k českému pacientovi na české straně, a naopak, jejich služby byly koordinovány. V neposlední řadě, aby byly ulehčeny zásahy při hromadném postižení osob, viděli jsme to při tornádu na Moravě,“ řekl Lengvarský.

Zmíněná dohoda bude prezidentským typem smlouvy a Válek by uvítal, pokud by vstoupila v platnost na začátku příštího roku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články