Válka na Ukrajině může skončit už letos vyhnáním Rusů z obsazených území, prohlásil Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina (ČTK)

Bývalý britský premiér Boris Johnson čelil výhrůžkám Vladimira Putina | FOTO: ČTK

Bývalý premiér Velké Británie Boris Johnson při setkání s novináři v Ukrajinském domě ve Washingtonu prohlásil, že válka na Ukrajině může skončit do konce roku 2023 úplným osvobozením obsazených území. Takový vývoj situace by podle něj byl tím nejlepším pro Ukrajinu, pro Západ, ale i pro Rusko.

„Musíme zajistit, aby naši ukrajinští přátelé dostali to, co potřebují, aby Rusy co nejrychleji vyhnali z celého území Ukrajiny,“ prohlásil Johnson s tím, že účinná pomoc Ukrajině by měla přijít bez zbytečného otálení.

Sergej Rjabkov (Balk / MSC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Podle jeho mínění je možné, že k osvobození všech obsazených ukrajinských území může dojít již během roku 2023. „Myslím, že by to bylo to nejlepší pro Ukrajinu, pro Západ, ale i pro Rusko,“ řekl Johnson.

V rozhovoru s novináři zdůraznil, že katastrofa, kterou Putin rozpoutáním krvavé války na Ukrajině spáchal, musí být ukončena co nejdříve.

„To, co dělají Ukrajinci, a viděl jsem to na vlastní oči několikrát, je, že bojují jménem nás všech. Bojují za svobodu po celém světě, bojují za lidi v Gruzii a Moldavsku, za pobaltské země, za Polsko. Zkrátka všude tam, kde hrozí ruský revanšismus nebo touha obnovit staré sovětské impérium,“ zdůraznil během setkání Johnson, který, jak sám řekl, zůstává horlivým zastáncem Ukrajiny.

Zároveň bývalý britský premiér vyjádřil přesvědčení, že nejlepším způsobem, jak zaručit Ukrajincům bezpečnost a do budoucna zabránit jakýmkoli útokům z ruské strany, je členství Ukrajiny v NATO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články