Válka přeje uhlí. OKD vstalo z mrtvých

(Foto Wikipedia)

FOTO: Foto Wikipedia

Jako by se ­­ostravsko-karvinské doly vracely do starých časů, kdy horník byl pán a uhlí vládlo celému regionu. Vloni se v OKD vytěžilo skoro dva a půl milionu tun černého uhlí a firma utržila celkem přes devět miliard korun. Podnik, který před šesti lety zkrachoval a převzal jej stát, nyní naopak plánuje prodloužit těžbu nejméně do roku 2025. A možná i déle.

V karvinském parku Boženy Němcové bude v polovině září veselo. Na sobotu 17. září 2022 jsou v plánu tradiční Hornické dny, veřejnost na ně má vstup zdarma a těšit se může třeba na Janu Kirschner, kapelu Ready Kirken nebo zpěvačku a herečku Barboru Polákovou. A z toho, jak se firmě oproti původním očekáváním nyní daří, je zase veselo vedení společnosti OKD, dnes 100% státní firmy.

Z Ruska uhlí nebereme

Ještě před několika lety ceny černého uhlí z OKD na trzích dramaticky klesaly a zájem o uhlí, coby špinavý zdroj energie, byl velmi nízký. Dnes je trajektorie zcela opačná – zejména kvůli dopadům války na Ukrajině. „Nedostatek uhlí v Evropě je teď brutálně patrný,“ podotýká předseda představenstva OKD Roman Sikor. Energetické uhlí – tedy to určené hlavně ke spalování v teplárnách a pro výrobu elektřiny – je dnes dokonce dražší než to koksovatelné, používané například v železárnách.

Rychlou změnu v přístupu ilustruje i rozhodnutí energetické skupiny ČEZ zachovat výrobu elektřiny z černého uhlí v elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Podle plánu zde přitom spalování uhlí mělo skončit už na jaře příštího roku; nahradit jej měl zemní plyn. ČEZ zde nakonec zůstane minimálně do roku 2025 u uhlí – zhruba polovinu své spotřeby uhlí nakupuje od OKD.

„Nakupujeme černé energetické uhlí od více dodavatelů, i od společnosti OKD. Ta uvažuje o prodloužení těžby v období dalších asi dvou let a v případě pokračování těžby s ní budeme spolupracovat,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s dodatkem, že „nákup uhlí z Ruské federace vzhledem k embargu jeho dovozu do EU nepřichází v úvahu“.
Právě Dětmarovice jsou jedním z hlavních odběratelů energetického uhlí. „Válka na Ukrajině změnila pohled na uhlí. Uvažování energetických firem se s jejím příchodem značně změnilo a i politici dnes na uhlí pohlížejí jako na důležité palivo zajišťující bezpečnost dodávek…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]