Válka proti ČT pokračuje útoky na její redaktory. Bosák, Szántó a kdo dál?

Wikimedia Commons

Jaromír Bosák | FOTO: Wikimedia Commons

Ovládnutí veřejnoprávních médií se velmi brzo dostane na pořad dne při přebíráni moci Andrejem Babišem. Po útocích na financování České televize, která po zásahu vlády přijde o zhruba 400 milionů korun ročně, je zřejmě na řadě další kolo dehonestace veřejnoprávního média. Ostrá kritika totiž od lidí  názorově souznících s prezidentem Zemanem směřuje přímo na jednotlivé novináře veřejnoprávní televize.

Jaromír Soukup už svůj trapný boj proti České televizi, které závidí diváky i šikovné zaměstnance, schopné vytvořit pořady, na něž se na rozdíl od TV Barrandov lidé rádi dívají, vzdal. Nebo spíš pochopil, že nikoho nezajímá, co si myslí muž s ambicí kritizovanou televizi vést, a tolik vložené energie, aby stihl urazit všechny, na něž si vzpomene, se mu nikdy nevrátí.

Po jeho vzoru se ovšem našli další, kdo kritizují nejen instituci, ale i její konkrétní novináře. Zatímco Soukup se zaměřoval téměř vždy na ředitele Petra Dvořáka nebo maximálně na šéfa programu Milana Fridricha, novodobí „odborníci“ na práci veřejnoprávní televize jdou rovnou po moderátorech.

repro youtube.com

Třeba Miloši Zemanovi, člověku, který má alergii na sport, se nelíbil komentář Petra Vichnara při olympijské medailové jízdě Ester Ledecké na lyžích. Prezident sice sotva ví, že se dcera známého muzikanta, který před časem litoval, že Zemanovi hrál na akci, věnuje nějakému sportu, ale její jízdu asi viděl a svým fundovaným uchem rozeznal, že se matador mezi sportovními komentátory jaksi málo radoval a nějak moc kritizoval.

To nyní je v kurzu zase jiný „sporťák“, a to rovnou nejlepší fotbalový komentátor Jaromír Bosák. Ten si totiž dovolil po finále MS ve fotbale prezentovat svůj názor na pořadatelství Ruska, k němuž podle něj nikdy nemělo dojít. A už to má na talíři. Dokonce největší fanoušek Putinových Nočních vlků u nás a politik, který si chce „dávat jazyk“ s aktivisty, Jaroslav Foldyna, Bosákovi vynadal na sociálních sítích. Kdo jiný by se taky měl zastat Ruska než člověk, u nějž není podle jeho názorů zřejmé, zda se v bývalém Sovětském svazu nenarodil. K místopředsedovi ČSSD se nebojácně připojily i Parlamentní listy, které také nevynechají jedinou možnost se do České televize přes své spolupracovníky typu dezinformátora Petra Žantovského navézt.

Redakci ne zcela objektivního webu vůbec redaktoři ČT leží v žaludku. Mimo Bosáka se Parlamentní listy také rády věnují třeba bývalému blízkovýchodnímu zpravodaji Jakubovi Szántó. Když zrovna neinformují o tom, že ho kritizuje jeden z jejich autorů Štěpán Kotrba, který má kromě psaní článků v oblibě stříkat pepřovým sprejem po bezdomovcích v okolí Hradce Králové, troufnou si i na vlastní názor, což se moc často nestává. Není divu, když totiž PL rádobyvtipně napsaly na Twitteru, že si Szántó užívá sluníčka v Izraeli, jeho práci mu mohou mnozí závidět a připojili fotografii, aby jejich čtenáři mohli mít pořádného „vzteka“, redaktor veřejnoprávní televize byl v té době v jiné zemi a PL byly za hlupáky.

Twitter

Účel to ovšem jistě splnilo. Rozhodně se totiž našlo dost lidí, kteří se rozčílili, že si někdo za jejich koncesionářské poplatky užívá místo toho, aby pořádně makal. A taková je taktika, vyvolat nenávist vůči České televizi i jejím pracovníkům, a to za každou cenu.

Téma koncesionářských poplatků na to funguje skvěle. Vždyť právě proto o nich mluví Zeman i Okamura. Aby začal nadávat, musí si volič totiž myslet, že se za „jeho“ peníze poflakují na Kavčích horách tisíce zaměstnanců ČT, jejichž jedinou starostí je vymýšlení způsobů, jak propagovat TOP 09, která je podle nemocného pána z Hradu oním zlem, které televizi ovládá.

Boj proti ČT pomocí urážení jejích zaměstnanců mohl naplno odstartovat už před loňskými prezidentskými volbami, ale kupodivu ho překazil jeden z těch, kteří by rádi získali vliv nad veřejnoprávní televizí, Miloš Zeman. Tím, že pochválil Světlanu Witowskou za její výkon v prezidentské debatě totiž znemožnil svým souputníkům, aby rozjeli hon na moderátorku, která dokázala, že se hradního pána nebojí.

Co však nepřišlo loni, je tu nyní. Možná i proto, že je daleko lepší prostředí pro to, Českou televizi konečně pořádně podusit a pozvolna se ujmout kontroly nad ní. Nebo ji rovnou po Okamurovsku zestátnít?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner