Válková: Informacím o týrání disidentů jsem se ráda zasmála

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) (ČTK)

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) | FOTO: ČTK

Helena Válková se pro Českou televizi vyjádřila k novým informacím serveru Info.cz týkajícím se její minulosti. Podle serveru měla na přelomu 70. a 80. let obhajovat zákony potlačující lidská práva v Československu. Především pak nástroj ochranný dohled, který využívali estébáci k týrání disidentů. Válková na zjištění reagovala tak, že se tomu prý ráda zasmála. O týrání disidentů neví a z jejích dalších slov vyplynulo, že celou věc bere jako osobní útok na ni, coby političku ANO.

Helena Válková, Babišův  loajální kandidát na prezidenta  (archiv)

Válková se dále vymlouvá na to, že nevěděla, že ochranný dohled je využíván proti disidentům. Stejně tak prý nevěděla, že prokurátor Urválek, se kterým minimálně jeden z textů psala, je vrah z 50. let. Tehdy poslal na smrt řadu lidí ve vykonstruovaných procesech. Jeden z nejznámějších procesů je ten s Miladou Horákovou. Urválek byl jedním z jejích vrahů. Vystudovaná právnička Válková to prý vůbec nevěděla.

Na Facebooku ještě doplnila: „Naprosto odmítám, že jsem se jakkoliv podílela na šikaně disidentů. To je absolutní a urážlivá lež. Mnohokrát jsem řekla, že jsem za minulého režimu nebyla žádnou hrdinkou, jako mnozí jiní, chtěla jsem se pouze věnovat mé práci a její součástí bylo psaní odborných statí a komentářů, to je celé. Jakýkoliv zákon nebo právní institut, mohou být zneužívány režimem, počínaje vězením, konče ochranným dohledem. Původně to bylo namířeno na recidivisty, kteří páchají majetkovou a násilnou trestnou činnost. Jestli, a jak to režim zneužíval, o tom jsme samozřejmě neměli ponětí.“

Válkovou nyní tlačí na místo ombudsmanky Miloš Zeman. Má také podporu Andreje Babiše. Všechny tři spojuje členství v KSČ. Babiš byl navíc estébákem.

Smtící agresivita v akci. Komunistický vrah a prokurátor Urválek při svém proslulém projevu. (youtube)

Podle představ Zemana a Babiše by Válková měla dohlížet na dodržování lidských práv v České republice. Přitom za komunismu obhajovala jejich masivní porušování. Estébáci pomocí ochranného dohledu ničili lidem životy, nutili je ke spolupráci, zakazovali jim například měnit zaměstnání, navštěvovat některá místa a podobně. V důsledku tohoto nástroje zemřel disident Pavel Wonka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner