Válková končí na postu zmocněnkyně pro lidská práva, potvrdil mluvčí vlády

Poslankyně za hnutí ANO Helena Válková
 (ČTK)

Poslankyně za hnutí ANO Helena Válková | FOTO: ČTK

Poslankyně Helena Válková (ANO) končí jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Webu Seznam Zprávy to potvrdil mluvčí kabinetu Petra Fialy (ODS) Václav Smolka. Z funkce podle něj odejde na konci ledna.

„Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková skončí ve své funkci po dohodě k 31. lednu 2022,“ napsal webu mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka. Sama Válková uvedla, že na postu končí z vlastní iniciativy. 

()

„Nemůžu už dál práci zmocněnkyně vykonávat, protože jsem poslankyní nejsilnější opoziční strany. Domluvili jsme v zájmu řádného předání agendy na konec ledna 2022 nejpozději,“ řekla Válková Seznam Zprávám s tím, že novému premiérovi napsala dopis. „Jsem na svoji práci hrdá, myslím, že se toho podařilo hodně udělat,“ dodala.

Válková byla loni zvolena poslankyní za hnutí Andreje Babiše. Aktuálně je předsedkyní sněmovního mandátového a imunitního výboru. Její tehdejší jmenování zmocněnkyní pro lidská práva vyvolalo ostrou kritiku. 

Důvodem je článek, který napsala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. V něm společně obhajovali takzvaný ochranný dohled, zneužívaný tehdejším režimem k šikaně disidentů. Válková spolupráci zdůvodnila svým někdejším členstvím v komunistické straně. Zároveň uvedla, že si za svými odbornými pracemi dále stojí. Urválek mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články