Válková měla od Babiše slíbenou i podporu v prezidentské volbě

Helena Válková (ANO)  (ČTK)

Helena Válková (ANO) | FOTO: ČTK

Temná minulost dohání Helenu Válkovou nejen jako uchazečku o post ombudsmanky, ale souběžně s tím kalí i její vyhlídky na prezidentskou kandidaturu. Právě tuto ambici měl totiž v poslankyni Válkové přiživovat i premiér Andrej Babiš.

Ještě minulý týden existoval poměrně reálný plán z dílny ANO na obsazení funkce hlavy státu. Babiš měl být tím, kdo Česku dodá první prezidentku. Oproti dřívějším spekulacím ovšem do volby pro příští období neměl vyslat ani komisařku Věru Jourovou a ani vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, které zřejmě nenaplnily představy současného premiéra o dostatečné loajalitě. Andrej Babiš podle neveřejných informací vycházel z toho, že by na post prezidentky mohla s jeho výraznou podporou kandidovat bývalá ministryně spravedlnosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková. Deníku FORUM 24 to pod podmínkou zachování anonymity sdělil dobře informovaný zdroj z blízkosti Heleny Válkové.

Babišův plán na obsazení postu hlavy státu pro příští funkční období loajální poslankyní vládního hnutí ANO ovšem údajně počítal nejprve se zviditelněním Válkové v kanceláři Veřejného ochránce práv. Na funkci ombudsmanky dotyčnou jako jediného kandidáta navrhl Miloš Zeman. Válková měla nastoupit po Anně Šabatové, která na tomto postu skončí v únoru.

Kampaň využívající Babišova marketingového zázemí měla podle informací dotyčného zdroje zahrnovat i fingovanou rozepři Válkové s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Posledně zmíněný manévr Válková předběžně zvažovala jako možný způsob, jak si zajistit i hlasy části prodemokratických voličů, upřesnil deníku FORUM 24 jeho zdroj. Redakce se také pokusila získat stanovisko Válkové, ta však zaslané dotazy ponechala bez odpovědi.

Pokud by premiérovi jeho plán vyšel, získal by Andrej Babiš a spolu s ním zřejmě i podnikatelé z okolí Miloše Zemana ve Válkové loajální hlavu státu. Válková svou oddanost držiteli moci prokázala opakovaně. Nechvalně proslula například svou poznámkou o tom, že Babišovo trestní stíhání pro dotační podvod při financování hotelového rezortu a luxusního sídla Čapí hnízdo „bude velmi pravděpodobně zastaveno“. Exministryně spravedlnosti to řekla v pořadu DVTV v prosinci 2018 s tím, že zná „některé skutečnosti“ případu, které ale neuvedla.

Nakolik Babiš uvedený plán ohledně Válkové mínil jako vážnou strategii a nakolik se jednalo jen o udržování Válkové v pocitu, že ji její stranický šéf oceňuje, není jasné. Jisté je ale to, že Andrej Babiš lidem ve svém okolí nadhazuje možnosti obsazování různých funkcí, což evidentně používá jako prostředek k zvyšování motivace a udržování loajality.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články