Válková: Obávám se politizace Zemanova rozhodnutí ze strany opozice

ČTK

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) | FOTO: ČTK

Poslankyně hnutí ANO Helena Válková upozornila na slova šéfa žalobců, že i přes jeho rozhodnutí o zrušení zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo není jasné, zda bude podána obžaloba, či bude stíhání opět zastaveno. 

„Rozhodně si nemyslím, že by nebyl dostatečně právně erudovaný, aby říkal něco, o čem by nebyl přesvědčený. Obzvlášť v této kauze, kterou sleduje celá veřejnost,“ uvedla trestní právnička.

Dále Válková přiznala, že se jí vyjádření nejvyššího státního zástupce sice líbilo z hlediska srozumitelnosti, ale z pochopitelných důvodů samotný výsledek podstatně méně. „Otevírá to zase spoustu pochybností, spekulací a určitě si to nenechá ujít ani opozice, obávám se, že to  bude politizovat.“

Co se týče samotné lhůty dalšího přezkumu ze strany dozorujícího státního zástupce Šarocha, uvedla Válková přibližný odhad tří měsíců od dnešního dne, kdy začalo opět přípravné řízení trestního stíhání. „Pan Zeman řekl, že už toho bylo hodně odpracováno, to si myslím taky, a tak by to už nemělo trvat dlouho.“

Podle poslankyně stále není navíc jasné, jaké další okolnosti budou odhaleny,  a tak vyvrátila jakoukoliv možnost nynějšího vyvození odpovědnosti ze strany premiéra. Samotnou ji prý dnes zajímá, zda bude muset být premiér Sněmovnou znovu vydán k trestnímu stíhání.

Nejvyšší státní zástupce dnes oznámil, že odhalil nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy. Kriticky se vyjádřil i k činnosti regionální rady, která dotace Čapímu hnízdu poskytla. Podle něj bylo hodnocení projektu zejména v úvodní fázi naprosto formální a rada nepřezkoumala majetkovou strukturu žadatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner