Odvolací pražský městský soud se ve čtvrtek začal zabývat sporem poslankyně a bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) a společnosti CMI News kvůli textu uveřejněnému na serveru Info.cz s názvem „Válková se v KSČ podílela na šikaně disidentů. S mužem, který poslal na smrt Horákovou“.
Válková tvrzení z článku důrazně odmítla. Po společnosti požaduje omluvu a milion korun za poškození dobrého jména a zásah do cti. Prvoinstanční soud žalobu Válkové zamítl.
Odvolací senát se však se závěry soudu první instance zcela neztotožnil. Naznačil ve čtvrtek, že by mohl rozhodnout alespoň zčásti ve prospěch političky. Jednání odročil na počátek června, aby poskytl společnosti CMI News možnost lépe doložit a prokázat pravdivost svých tvrzení, což se jí podle předsedkyně senátu Veroniky Křesťanové doposud nepodařilo.Také dal stranám ještě možnost dohodnout se mimosoudně.
Podle Křesťanové prvoinstanční soud uvedl, že nelze dospět k závěru, že by byl článek zaměřen proti poslankyni. Dodal, že tvrzení nebyla natolik silná, aby zasáhla do ženiných práv na ochranu osobnosti. Článek je podle prvoinstančního soudu zejména o zneužívání tehdejšího institutu ochranného dohledu. Městský soud se ale podle Křesťanové domnívá, že je spor složitější.
„Je třeba říci, že článek není o tom, že trestní právo bylo v době komunismu používáno proti odpůrcům režimu,“ uvedla Křesťanová. Podle soudkyně v textu jasně stojí, že se poslankyně zabývala ochranným dohledem a vědomě mlčela o tom, že je zneužíván proti disidentům. Zákon z roku 1973 byl zaměřen na některé lidi propuštěné z výkonu trestu. Nařizoval jim hlásit, jakým způsobem si zajišťují obživu, či oznamovat místo svého pobytu. Umožňoval také přikázat lidem pohybovat se pouze v určitém obvodu nebo zakázat návštěvy některých míst, podniků či shromáždění.
„Z dokazování ale nelze učinit závěr, že žalobkyně o zneužití institutu věděla nebo vědět musela,“ uvedla Křesťanová. V článku jsou podle odvolacího senátu „pasáže, které nemohou obstát“ a které jsou vytržené z kontextu. Je to například spojení Válkové s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem či tvrzení, že ve svých odborných pracích popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. Soudkyně dodala, že text mohl zasáhnout do práv na ochranu osobnosti poslankyně.
Info.cz zveřejnilo materiál v lednu 2020. Válková se několik dní po zveřejnění zprávy Info.cz rozhodla nekandidovat na funkci ombudsmanky. Zdůvodnila to jen svým někdejším členstvím v komunistické straně, ne spoluprací s Urválkem. Urválek jako prokurátor mimo jiné poslal v roce 1950 v politickém procesu na smrt političku Miladu Horákovou.