Válková společně s vrahem Horákové obhajovala šikanu disidentů

archiv

Helena Válková, Babišův loajální kandidát na prezidenta | FOTO: archiv

Krajně skandální zjištění přinesl server Info.cz. Kandidátka na ombudsmanku, bývalá komunistka, dnes členka ANO Helena Válková v 70. a 80. letech jako právnička obhajovala nástroj, kterým režim šikanoval disidenty. Kvůli tomuto nástroji také zemřel jeden z nich, politický vězeň Pavel Wonka. Nyní je Válková vládní zmocněnkyně pro lidská práva, v minulosti byla také ministryní spravedlnosti, má velmi blízko k Andreji Babišovi, jehož kroky trvale obhajuje.

ČTK

Válková podle Info.cz v několika textech na přelomu 70. a 80. let obhajovala zákony, které potlačovaly lidská práva v Československu. Některé texty vytvořila společně s Josefem Urválkem, který má coby bolševický prokurátor na svědomí justiční vraždy v 50. letech. Je mimo jiné jedním z vrahů Milady Horákové. „Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití,“ napsala Válková s Urválkem.

Text se týká možnosti tzv. ochranného dohledu. Tímto nástrojem režim konkrétním osobám zakazoval navštěvovat některá místa, nesměli měnit zaměstnání, nesměli popíjet alkohol nebo se nesměli stěhovat. Ochranný dohled velmi často využívali bolševici proti disidentům jako součást psychického tlaku, aby je donutili například spolupracovat s StB, přinutili emigrovat, nebo jednoduše k tomu, aby je zlomili a znormalizovali.

Obludný nástroj tehdy hájila žena, která dnes usiluje o to, aby se mohla stát ústřední obhájkyní lidských práv v republice. Je to od Válkové nevýslovná drzost, stejně tak jako od Babiše, který ji jako svoji blízkou spolupracovnici na tento post tlačí. Válková je jasným příkladem člověka, který by se měl stydět a snažit se být neviditelný. Před rokem 1989 členka KSČ, po Listopadu najednou aktivistka podporující Občanské fórum, dnes horlivá příslušnice ANO. Jde o dokonalý příklad toho, jací lidé se v dnešní době dostávají do vedení státu. Kdyby ještě žily zrůdy jako Urválek nebo Karel Vaš jsou bezesporu znovu na vrcholu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner