Válku jsme prohráli, přestaňte zabíjet civilisty, prosí zajatý ruský voják

Ruský voják, ilustrační foto (Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Ruský voják, ilustrační foto | FOTO: Igor Ruděnko / Wikimedia Commons /CC BY 4.0

Boje na Ukrajině pokračují již déle než dva týdny, přesto se armádě Vladimira Putina nepodařilo prolomit odpor místních bojovníků. Rusové dodnes nedokázali dobýt Kyjev a stále více jejich vojáků umírá nebo padá do zajetí. Vzkazy přeživších však mají špatný vliv na morálku ruské armády. Zaznívají totiž především výzvy k ukončení krvavé války.

Další takovou poslal Vladimiru Putinovi i podplukovník Maxim Krištop. Sestřelený pilot bombardéru ruskému prezidentovi podle The Mirror jasně vzkázal, jaká je situace: „Přestaňte, válku na Ukrajině jsme už prohráli.“

()

V neděli zajatý ruský voják, stejně jako další agresoři, kteří skončili v rukou místních vojáků, požádal Ukrajince o odpuštění a přiznal, že se kvůli Putinovi dopustil strašných zločinů. Zároveň vyzval své kolegy z armády, aby okamžitě ukončili „nesmyslnou“ misi na Ukrajině. 

„Invaze do tak obrovského města, jako je Kyjev, je nesmyslná. Povede k obrovským ztrátám na životech na obou stranách a k obrovské destrukci,“ řekl Krištop. „Vyzývám vás, abyste přestali plnit zločinné rozkazy, přestali bojovat a přestali zabíjet civilisty. Vidíte, že jsme tuto válku již prohráli,“ dodal.

Dezinformace o nacistech

Podplukovník Národní gardy Dmitrij Michajlovič Astachov, který byl společně s dalšími dvěma ruskými vojáky zajat ukrajinskými silami zhruba před týdnem, se veřejně omluvil za genocidu, kterou armáda jeho země páchá na Ukrajině.

Podle jeho slov vojáci nevěděli, co se ve skutečnosti děje, a uvěřili tomu, že Kyjev osvobozují. Informace o tiskové konferenci Astachova přinesl New York Post.

Zajatý důstojník v televizním prohlášení uvedl, že vojákům byla dána informace o tom, že Kyjev ovládají nacisté a ruská armáda ho musí osvobodit. „Tato informace byla samozřejmě jednostranná,“ řekl zřejmě nejvýše postavený důstojník ruské armády, kterého se zatím podařilo Ukrajincům zajmout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články