Máme tu pro vás tipy na čtení. Sice to není právě odpočinková věc, ale týká se těch nejdůležitějších událostí, které všichni společně prožíváme: války na Ukrajině. Na eshopu FORUM můžete najít mnoho publikací, díky kterým se budete lépe orientovat v tom, co se vlastně děje.
Ukrajina. Válka kolem nás
Proč Putin Ukrajinu napadl? Jak to, že se tak přepočítal? Kde se vzala v Ukrajincích taková odvaha? Může Ukrajina celou válku vyhrát? Kde jsou příčiny mohutné vlny české solidarity? Může Moskva použít jadernou zbraň? Má Rusko šanci na změnu? Třináct předních reportérů, publicistů a expertů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se na Ukrajině, v Rusku i u nás děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na současné události. V této knize se sešla unikátní společnost: Jakub Szántó, Jakub Železný, Lenka Klicperová, Stanislav Krupař, Martin Novák, Petr Pavel, Petr Kolář, Šimon Pánek, Václav Bartuška, Jevhen Perebyjnis, Anton Litvin, Tomáš Pojar, Daniela Vodáčková.
Mark Galeotti: Putinovy války
Jeden z předních světových odborníků na současné Rusko přináší v knize Putinovy války aktuální přehled konfliktů, které Rusko vyvolalo od doby, kdy se Vladimír Putin stal nejprve jeho premiérem a následně i prezidentem – od první a druhé čečenské války přes vojenský vpád do Gruzie a anexi Krymu až po plnohodnotnou invazi na Ukrajinu.
Chrystyna Lucyk-Bergerová: Vzpomínky na Ukrajinu
Povídky Chrystyny Lucyk-Bergerové oživují skutečnou historii autorčiny ukrajinské rodiny, jež během druhé světové války bojovala o přežití. Šest příběhů z těžké doby spojuje naděje a jsou oslavou vytrvalosti a nezdolnosti lidského ducha. „Rusko se už po tisíce let snaží vymazat Ukrajinu z mapy světa. Zatím neúspěšně. Teď jsem to já, kdo bere svůj kámen a hází ho na Goliáše. Chci, aby lidé pochopili. Chci zachránit tuto zemi.“ Chrystyna Lucyk-Bergerová, březen 2022
Serhii Plokhy: Brány Evropy – Dějiny Ukrajiny
Tragická historie evropského národa. Novinka od autora bestselleru Černobyl. Současná krize je tragickým případem opakování historie, kdy se Ukrajina znovu ocitá v centru bitvy globálních rozměrů. Kniha Brány Evropy coby odborně věrohodné dějiny této významné země poskytuje jedinečné nahlédnutí do původu nejvážnější mezinárodní krize od dob studené války.
Ukrajina – Osobní svědectví
Tři autoři, tři pohledy na válku. Každý pozoruje zápas o Ukrajinu ze svého úhlu. Každý z nich si také žije svůj osobní válečný příběh. Těch cizích slyšeli, viděli, vyfotili, popsali i zapomněli tisíce. Mnohé jim ale utkvěly v paměti a osobně je zasáhly. Ukrajinský historik Radomyr Mokryk, který se z bezpečné Prahy po začátku invaze vrátil na Ukrajinu a i přes svou ryze humanistickou povahu dobrovolně podstoupil vojenský výcvik. Svým vyprávěním přibližuje geopolitické a historické pozadí konfliktu, který doutná již celá staletí. Ukrajinská novinářka Soňa Koškinová, která se s dcerou, matkou a kocourem po únoru 2022 dočasně odstěhovala do Prahy. Někteří z jejích nejbližších spolupracovníků a kamarádů ale zůstali, za což zaplatili životem – jejich příběhy s námi v této knize sdílí. A fotografka Iva Zímová, světoběžnice s českým a kanadským pasem, která nevypráví příběhy lidí a míst slovy, ale fotografiemi. Jediný snímek dokáže zachytit to, nač jsou někdy slova krátká.
Luke Harding: Invaze
Kniha přináší pronikavý popis historie, kterou stále žijeme. Zaznamenává hlavní události, místa i postavy největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války. Sledujeme zvěrstva v Buči, zoufalý vzdor Mariupolu i děsivou ruskou hru v Černobylu. Máme možnost nahlédnout do zákulisí rozhodování Západu i do myšlenkových pochodů diktátora z Kremlu. Harding zachycuje klíčový okamžik dějin s otevřeností, nadhledem a neochvějným zaměřením na lidské příběhy vržené do víru monumentálního boje.
Konstantin Sigov: Poselství z Kyjeva o Ukrajině a Evropě
Právě sledujeme finální emancipaci Ukrajinců jako evropského politického národa. Ukrajina vzdoruje agresi imperiálního Ruska a za svou i naši svobodu platí krví. Válka, která začala už roku 2014, vstoupila do nejbrutálnější fáze invazí 24. února 2022. Deklarovaným ruským cílem je likvidace ukrajinského národa. Ukrajinští intelektuálové reflektují válku jako agresi koloniální mocnosti vůči bývalé kolonii a odpor vůči Rusku jako završení dekolonizace. Ukrajinci, podporovaní Západem včetně Česka, nám nastavují zrcadlo: Čest je více než blahobyt a krvácet za svobodu je ctnost. V kontextu ukrajinské „revoluce důstojnosti“ a „civilizační války“ vznikaly eseje a rozhovory ukrajinského filosofa Konstantina Sigova k fenoménu evropanství.
Jan Šír: Ruská agrese proti Ukrajině
Ruská agrese proti Ukrajině představuje patrně největší výzvu evropské bezpečnosti od roku 1945. Nejenže ztělesňuje útok na samotné základy systému mezinárodního práva, ale i s novou naléhavostí nastoluje otázku, kam až sahají ofenzivní ambice současného ruského režimu. Předkládaná monografie osvětluje širší pozadí poslední ruské agrese a podává analýzu vývoje na Ukrajině po roce 2014 v souvislosti s aktuálním ozbrojeným konfliktem. Rozebírá jeho hlavní příčiny a zdroje, přibližuje fungování a průběh ruské hybridní válečné kampaně a hodnotí dopady probíhající rusko-ukrajinské války na stávající mezinárodní uspořádání.
Paul Josephson: Jaderné Rusko
Jaderné Rusko zkoumá průsečíky dějin vědy a techniky, politických a kulturních dějin a dějin životního prostředí. Atom v ruské společnosti považuje Josephson za reflexi leninského technologického utopismu, požadavků studené války, vědecké pýchy, přijetí veřejností a tužby státu podmanit si přírodu. Autor se zaměřuje i na zásadní význam etnicity v jaderné historii, když ukazuje, jak v důsledku jaderných testů Kazaši a Něnci přišli o domovy a zdraví. Připomíná také překvapivou sexualizaci zkrocení „ženského“ atomu v ruské soutěži „Miss Atom“, která začala ve 21. století.
Veronika Salminen: Máme se bát Ruska?
Ano, veliké Rusko si skoro vášnivě přeje být velmocí, svírá je obava, že když je svět začne vnímat jinak, tak hrozí Ruské federaci problémy a možná i katastrofa. V Moskvě se často – a skoro tradičně – vždy báli nějakých potíží… Pokud někdo ruskou současnost chápe a dovede její rébusy se všemi historickými souvislostmi dešifrovat, pak je to autorka téhle knihy Veronika Salminen. Žije ve Finsku, odkud má do Ruska blízko. Byla tam mnohokrát a poznala ruskou realitu. Píše bez příkras a s nepopiratelnou touhou po objektivitě. Vidí Rusko takové, jaké opravdu je.