Valné shromáždění OSN jasnou většinou odsoudilo ruskou anexi okupovaných částí Ukrajiny

Valné shromáždění OSN (OSN / Manuel Elías / se souhlasem)

Valné shromáždění OSN | FOTO: OSN / Manuel Elías / se souhlasem

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek odsoudilo ruskou anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských území. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze pět zemí, které mají k Rusku blízký vztah. Rezoluci podpořilo 143 zemí a 35 se zdrželo hlasování.

Moskva uspořádala hlasování o připojení Doněcké lidové republiky, Luhanské lidové republiky, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti k Rusku. Na základě výsledků referenda území připojila k Rusku. Kyjev ani Západ hlasování i anexi neuznávají.

Ladislav Vrabel (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Text rezoluce říká, že Doněcká, Chersonská, Luhanská a Záporožská oblast jsou částečně pod dočasnou vojenskou kontrolou Ruska v důsledku agrese a v rozporu se suverenitou, nezávislostí a územní celistvostí Ukrajiny a ruskými „rozhodnutími“ a jejich status není v souladu s principy Charty OSN.

Valné shromáždění OSN také vyzvalo všechny země, organizace a agentury OSN, aby neuznaly pokus Ruska změnit status Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, a požadovalo, aby agresor okamžitě zrušil svá rozhodnutí, která porušují suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, a aby také zcela stáhl ruské jednotky z území Ukrajiny.

Proti hlasovaly Bělorusko, Severní Korea, Nikaragua, Rusko a Sýrie. 

Prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru poděkoval všem zemím, které rezoluci podpořily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články